Jak poznać że ktoś kłamie

Kłamanie rozpoznanieOd zawsze zagadnienie związane z poznawaniem która osoba kalamie było centrum sporów. Obecnie została do tego wyróżniona specjalna mała dyscyplina ucząca rozpoznawać kłamstwa jakie wypowiadają dane osoby, i jest ona elementem nauki prawa. Kłamstwa w rzeczywistości są łatwe do odróżnienia od tekstów prawdziwych.

Mianowicie budowa kłamstwa zawsze opiera się na schematach i dzięki niem jest ono rozpoznawalne. Kłamstwo może być nie do wykrycia tylko w przypadku gdy osoba mówiąca nie prawdę jest mocno wyrachowana i ćwiczyła w mówieniu danej wypowiedzi. W zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z zwykłymi osobami które popełnią kilka oznak podczas kłamania.

Kłamstwo jak się rzekło opiera się na twardych zasadach i możemy je odróżnić przez kilku czynników: zachowanie, spojrzenie, układ rąk i dłoni, postawa, zmiany skórne a także głos i jego brzmienie. Tak samo nauka kłamania jak i nauka odróżniania kłamstwa wymaga praktyki i ćwiczeń. A więc zacznijmy od tego jak odróżnić kłamczucha

Zachowanie kłamcy – dana osoba gdy kłamie zawsze zmienia swoje zachowanie. Bardzo często są to nerwowe ruchy i skręcanie tułowia w inną stronę niż nasz centralny rozmówca. Bardzo często zachowanie jest nadpobudliwe lub widocznie bardzo wyczulone na otoczenie. Jest to typowa oznaka że albo komuś się spieszy i chce przebrnąć przez dany temat galopem albo po prostu coś zaczyna kręcić.

Spojrzenie kłamcy – No cóż tutaj raczej nie ma rewelacji, jest to po prostu uciekanie wzrokiem od oczu rozmówcy. Polega ono na specjalnym unikaniu wzroku osoby z którą prowadzi się konwersję. Zazwyczaj odchodzące w boki. Bardzo ważna sprawa i jedna z głównych w rozpoznawaniu kłamy to stwierdzenie którą ręką dana osoba pisze.

W tej zasadzie występuje następująca zależność: Osoba leworęczna gdy mówi prawdę spojrzy się w lewy bok a w prawy gdy zmyśla czyli porusza obszary wyobraźni. Osoba praworęczna gdy spojrzy w lewo zapytana o coś prawdopodobnie skłamie.

Układ rąk i dłoni kłamcy – po prostu, dłonie są albo w kieszeniach albo zaciągnięte za plecy lub następuje załamanie rąk bądź wykręcanie własnych palców. Postawa – częściej zgarbiona i w wyglądzie przypominająca posturę czyhająca na skok lub gotująca się do ataku bądź chowająca się.

Zmiany skórne – tutaj oczywiście mamy do czynienia albo z nagłym zbladnięciem lub zbyt mocnym zaczerwieniem lub po prostu wystąpieniem potu na czole czy szczególnie zawilgocenie dłoni. Brzmienie głosu – to nagła zmiana barwy głosu, często uczucie skołkowacenie czy inaczej zdrętwienia głosu a także zmiana deklinacji.

Pamiętajmy te zasady w przypadku kłamstwa nie występują pojedynczo a mieszają się w minimum 3 wyżej opisane. Ćwiczenie kłamstwa na zasadzie że będziemy sprawdzali osobę wiedzącą o tym nie przyniosą rezultatu. Powodem jest brak napięcia naturalnie emocjonalnego oraz rozluźnienie w zabawie. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Tradon pisze:

    Powiem tak pobocznie co jest bardzo ważne. Jeśli ktoś jest kłamczuchem i niesłowny to trzeba eliminować go z własnych kręgów znajomych i kontaktów. Tacy się nie zmieniają, trzeba jak najszybciej się ich pozbyć bo mogą Wam zaszkodzić w nieoczekiwanym momencie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *