Jak prasować ubrania – koszulę i spodnie

Ubrania prasowaniePrasowanie własnych ubrań jest czynnością prostą, trzeba jednak wiedzieć jak się do tego zabrać. Cała technika prasowania polega na odpowiednim ułożeniu ubrań które prasujemy oraz ich dobrym dopasowaniu do kształtów deski prasowniczej.

Deska na jakiej prasujemy powinna być kupna, dobrze jak ma dodatkowy panel do prasowania rękawów. W tym artykule porady jak dobrze wyprasować własne ubrania.

Jak prasować  ubrania – zaczynamy od dostrojenia żelazka. Czyli ustawiamy temperaturę która będzie najbardziej odpowiednia do prasowania danej tkaniny. Chodzi tutaj o to aby dobrze grzała ale nie przepalała materiału. Następnie rozciągamy nasze ubranie na desce do pracowania maksymalnie prosto. Dobrze gdy żelazko ma funkcje wypuszczania pary wodnej – to pomaga prasować.

Kolejny krok to prasowanie spodni – rozciągamy je wzdłuż szwów aby całość była prosta i łatwo było je wyprasować. Prasujemy spodnie ruchami wzdłuż z obu stron – można to robić na spodniach odwróconych na lewą stronę, po to aby nie niszczyć materiału widocznego po stronie zewnętrznej.

W przypadku prasowania koszul jest znacznie większy problem. Należy dokładnie wyprasować jej przednie części a następnie przechodzimy do pleców. Je nakładamy na deskę w taki sposób jak by deska była osobą – następnie prasujemy lekko dociskając żelazko.  Rękawy powinny być prasowane na specjalnej dobudówce do deski prasowania ale można to też zrobić inaczej.

Gdy deska do prasowania nie ma specjalnych wypustów do prasowania rękawów należy to zrobić w inny sposób. Rękawy rozciągamy tak samo jak spodnie i prasujemy w identyczny sposób. Prasowanie koszuli przy guzikach powinno odbywać się samą końcówką czuba żelazka między guzikami. Kołnierzyk prasujemy z zewnątrz w takiej formie jaki ma być w koszuli gdy ją ubierzemy.

Spodnie do garnituru prasujemy składając je na kant który jest zazwyczaj z przodu sporni – więc nasze prasowanie nie będzie między szwami ale na płaszczyznach przód tył. Pomocna w prasowaniu jest woda zarówno w parze jak i ta którą możemy pokropić ubrania przed prasowaniem.

Pamiętajmy że żelazko musi się cały czas ruszać aby nie przypalić materiału. Przed prasowaniem upewnijmy się z jakim materiałem mamy do czynienia, aby nie przepalić w nim dziurek lub by nie zmienił barwy. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

2 komentarze

  1. Oldez

    Mało osób zdaje sobie sprawę jak istotną rolę odgrywa w tym dobra deska lub inne urządzenie do prasowania. Oczywiście dobre żelazko czy jakaś stacja parowa też jest mega ważne. Ale to na czym wykonuje się takie roboty jest kluczowe do wygody jak i samej jakości prasowania ubrań. Deska świetnie jak jest regulowana i ma osobne przekładki do prasowania rękawów a nie tylko prostą deskę.

  2. Kondi

    Nie lubiłem prasować koszul dokąd nie kupiłem systemu do prasowania. To jest niesamowite jak takie urządzonko, taki system potrafi odmienić nasz światopogląd 🙂 Zero zdenerwowania a koszula jak od profesjonalnej prasowaczki. Polecam, mega łatwe użycie i wysoka jakość wyjściowa. Jak na dobrego menago przystało 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.