Jak prawidłowo korzystać z mat i materacy masujących

Materac masującyMaty i materace masujące to świetne urządzenia do relaksu i pobudzenia naszego ciała. Korzystanie z nich jednak powinno opierać się na kilku ważnych zasadach dla zdrowia jak i komfortu.

Przede wszystkim najpierw należy zwrócić uwagę kto nie powinien korzystać z urządzeń masujących działających za sprawą wibracji. Przede wszystkim jest to niewskazane dla tych, którzy mają silne lub rozległe stany reumatyczne. Reumatyzmy są to choroby zapalne gdzie w miejscu bólu jest duży stan zapalny na przykład stawów.

Wibracje wzmagają poruszanie ciała a więc mogą zaogniać już istniejący stan zapalny i zwiększać jego siłę. Jest to bardzo ważne, gdyż spora część osób myśli, że takie urządzenia pomogą na ich dolegliwości a one mogą wtedy go tylko pogłębiać i działać zupełnie odwrotnie do zamierzonego celu. Także nie powinny korzystać z tych urządzeń osoby z problemami dotyczącymi dużego przesunięcia krążków kręgosłupa czyli dysków.

Dyski kręgosłupa – które są wysunięte z prawidłowego położenia naciskają na nerwy i tak powstaje przykładowo rwa kulszowa lub inne odchylenia od stanu prawidłowego. Na takie czynniki jeśli są w dużym stopniu, także nie jest wskazane korzystanie z masaży wibracyjnych – dotyczy to tylko dużych schorzeń kręgosłupa.

Kolejny niewskazany czynnik to przebycie niedawno zabiegów o dużej rozległości lub operacji. Masażery wibracyjne wprowadzają ciało w szybsze ruchy, podobne do trzęsienia – a tym samym mogą zaszkodzić na miejsca jeszcze nie zagojone lub dopiero co zszyte.

Te wykluczenia są ważne, dotyczą niedużej grupy osób, ale często ta właśnie grupa szuka pomocy na takich urządzeniach które faktycznie nie są dla nich wskazane.

Jak korzystać z materacy masujących wibracyjnych – z reguły są one wyposażone w timery automatycznego wyłączania po około 15 minutach pracy. To istotne, korzystając z maty masującej ciało jest wprowadzane w wibracje (w pewnym sensie rozpędzane) dlatego nie powinna sesja trwać dłużej niż 15- 30 minut naraz. Jeśli automatycznie wyłącza się po 15 minutach można włączyć ją jeszcze raz. Wystarczy korzystać z nich choć raz dziennie, aby zauważyć różnice już po tygodniu w samopoczuciu i zwiększonej ilości energii. Rozluźnienie jest odczuwalne już po każdej sesji natychmiastowo.

Po skończonym masażu nie powinno się od razu wstawać – należy odczekać co najmniej 5 minut w pozycji w jakiej się go prowadziło do uspokojenia organizmu. Dopiero po takim czasie od zakończenia można wstawać bez najmniejszych obaw.

Kolejną sprawą jest pozycja ciała – można siedzieć na kanapie z matą lub fotelu ale w przypadku mat wibracyjnych najlepsza pozycja jest leżąca wyprostowana na plecach. Lub leżąca z lekko uniesionymi nogami – czyli coś należy wsadzić pod kolana na przykład szeroką poduszkę. Nie należy leżeć bokiem lub brzuchem na tego typu urządzeniach.

Ręce można mieć położone po boku ciała lub nałożone na siebie. Nogi powinny być wyprostowane lub lekko ugięte, jeśli mają podporę ale nigdy złożone. Chodzi o maksymalny przepływ krwi i nie blokowanie jej przebiegu poprzez podkurczenia czy ściśnięcia. Są to jak widać proste zasady i warto się zawsze do nich stosować. Wtedy masaż będzie lepszy i zdecydowanie przyniesie więcej pozytywnych rezultatów. Zapraszamy do kolejnych tematów.

2 komentarze

  1. Ola Kruszczak pisze:

    Faktycznie o tym by się nie pomyślało aby zostać na niej przez dłuższy czas. A także bardzo dobrze, że poruszyliście kwestie kto nie może z nich korzystać. Z reguły jak ludzie odczuwają bóle to szukają pomocy i rozluźnienia a wtedy myślą o takich masażach a tutaj nie do końca jest to wskazane a nawet szkodliwe. To powinni pisać już na opakowaniach tych sprzętów a nie w instrukcjach lub nawet tam nie ma takich informacji. Trzeba poruszać takie kwestie.

  2. Lucjan pisze:

    Opowiem na swoim przykładzie. Miałem zawsze stany zapalne w ramieniu. Jakiś czas przeszło na dłużej, potem kupiłem sobie wibracyjny masażer, następnie jak korzystałem z niego dzień w dzień po kila razy po około miesiącu czasu ponownie bardzo lekko odczuwałem brak. Dokładnie jest tak jak piszecie on wzmacnia pracę i gdy jest stan zapalny może go zaogniać czy aktywować jak jest już na prawie wygaszeniu.

    Jak korzystam teraz z maty raz na dzień nie ma najmniejszego problemu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *