Jak prawidłowo malować drewno

Drewno i farbaMalowanie drewna jest proste w wykonaniu o ile znamy kilka zasad. Drewno jest to tworzywo, które maluje się zupełnie inaczej niż metal czy materiały sztuczne.

Do malowania drewna musimy zabrać się z odpowiednimi narzędziami i farbami, aby praca wyglądała dobrze po skończonym malowaniu.

Jak dobrze malować drewno – malowanie drewna zaczynamy od przygotowania powierzchni do kładzenia farby. Na początku musimy zdecydować czy malujemy drewno kolorem który będzie warstwą zewnętrzną czy też kolorem a potem wszystko jeszcze zabezpieczamy lakierem.

Oba sposoby są bardzo dobre i dają inne wyniki pracy, w pierwszym pomalowane drewno jest matowe a w drugim śliskie w dotyku i błyszczące.

Przygotowanie drewna do malowania następuje przez starcie powierzchni do malowania drobnym papierem ściernym, czyli matowienie. Wykonuje się to jednym z najdrobniejszych papierów ściernych, tylko po to, aby przyszła farba mogła się dobrze trzymać na powierzchni malarskiej.

Następnie drewno przecieramy mokrą szmatką najlepiej nasączoną benzyną mineralną, która dodatkowo odtłuści drewno.

Po odtłuszczeniu i zmatowieniu zabieramy się do malowania. Malowanie drewna wykonuje się najlepiej wałkiem. Kryje on równomiernie całą powierzchnię i nie pozostawia smug ani zacieków. Można także zastosować nowocześniejsze wynalazki do malowania jakimi są pojemniki malujące pod cienieniem, maluje się z pistoletu.

Drewno można malować jedno lub wielowarstwowo, robi się to do osiągnięcia pełnego pokrycia farbą lub lakierem. Po malowaniu i nakładaniu kolejnej warstwy farby czekamy aż poprzednia wyschnie. Gdy drewno jest już pomalowane można zabezpieczyć powierzchnię farby malując całość lakierem bezbarwnym.

Miejsca trudno dostępne i zakamarki mailuje się pędzelkiem – drobne elementy których nie chcemy pomalować należy zabezpieczyć taśmą malarską. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *