Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?
Pomiar temperatury jest jednym z najczęściej kontrolowanych parametrów oceny stanu zdrowia dzieci i dorosłych. Wysoka temperatura jest często powodem niepokoju, może bowiem oznaczać rozpoczynający się stan zapalny lub chorobę.
By móc szybko zareagować, warto mieć w domu dobrej jakości termometr. Należy również przestrzegać pewnych zasad podczas dokonywania pomiaru. Jakich? Przeczytaj nasz artykuł.
Najpopularniejsze rodzaje termometrów
Obecne kiedyś w każdym domu termometry rtęciowe zostały zastąpione termometrami szklanymi bezrtęciowymi, elektronicznymi i bezdotykowymi. Dzięki nim pomiar temperatury jest prostszy i krótszy. Wśród najczęściej spotykanych wymienić można:
- szklany termometr bezrtęciowy,
- termometr elektroniczny,
- termometr bezdotykowy.
Szklany termometr bezrtęciowy wskazuje temperaturę ciała dzięki temu, iż kapilarę wypełniono w nim np. stopem galu, indy oraz cyny. Model taki charakteryzuje się rozszerzalnością cieplną, atrakcyjną ceną oraz dokładnością do 0,1°C. Można go odkazić alkoholem lub innym środkiem dezynfekującym, dlatego jest bezpieczny w stosowaniu.
Termometr elektroniczny ma rozmiary zbliżone do modelu bezrtęciowego. Jest wyjątkowo lekki, wymaga zastosowania baterii. Ma niewielki wyświetlacz LCD, na którym odczytuje się wynik pomiaru. Jej dokładność określa się na to +/- 0,1°C. Czas badania zależy od części ciała, w której mierzymy ciepłotę ciała. Termometr elektroniczny zwykle daje sygnał dźwiękowy, który informuje o zakończenie pomiaru.
Aptekana83.pl oferuje również modele nie wymagające kontaktu z ciałem pacjenta, co znacznie ogranicza ryzyko przenoszenia wirusów i bakterii pomiędzy użytkowników urządzenia. Nowoczesny termometr bezdotykowy funkcjonuje na podstawie technologii podczerwieni.
Umożliwia dokonanie szybkiego pomiaru, który trwa zaledwie kilka sekund. Jest on zasilany bateriami, co ułatwia korzystanie z niego i zabranie go np. na wyjazd. Termometr taki jest bardzo dokładny, podaje wynik z dokładnością do 0,1°C. Wiele modeli jest również wyposażonych w funkcję pomiaru temperatury otoczenia, np. wody do kąpieli.
Jak przeprowadzić pomiar temperatury?
Sposób mierzenia temperatury zależy od rodzaju używanego termometru, wieku i stanu zdrowia pacjenta, a także miejsca wykonywania pomiaru. Bardzo często stosowaną techniką jest pomiar temperatury pod pachą. Wykorzystuje się w niej termometry szklane lub elektroniczne. By uzyskać wiarygodny wyniki, trzeba końcówkę termometru ulokować w dole pachowym i delikatnie docisnąć ją ramieniem. Pomiar bezrtęciowym termometrem powinien trwać około 5-8 minut, podczas gdy elektronicznym około 5 minut.
Mierzenie temperatury w ustach należy poprzedzić odkażeniem termometru i opłukaniem go w wodzie. Końcówkę termometru należy umieścić pod językiem. Bardzo ważne jest, by nie uszkodzić przyrządu pomiarowego.
Za najbardziej precyzyjną metodę uznaje się pomiar w odbycie. Wcześniej końcówkę termometru należy delikatnie posmarować oliwką, żelem lub wazeliną. Warto pamiętać, że w odbycie temperatura jest wyższa i jej wysokość u zdrowego człowieka wynosi na ogół 37,1°C. O gorączce mówi się, gdy uzyska się wynik powyżej 38,0°C. Z kolei najprostsze jest badanie za pomocą termometru bezdotykowego. Wymaga ono jedynie zbliżenia urządzenia do czoła pacjenta na odległość 1 – 2 cm.