Jak prawidłowo myć psa
Każdy właściciel czworonoga musi dbać o to aby na niczym psu nie zbywało. Psy nie są w stanie zapewnić sobie same odpowiedniej higieny niezbędnej do jego zdrowia.
W tym artykule skupimy się na podstawowej higienie jaką jest po prostu mycie naszego czworonoga.
Kąpanie psa powinno się obywać inaczej niż mycie jakie wykonują sobie ludzie. Czystość jaką zapewnia kąpiel dla psa jest nie tylko ważnym elementem jego zdrowia i ochroną przed rozwojem pasożytów oraz zapobieganiem. To także przywracanie estetyki w wyglądzie pieska oraz wzmacnianie jego sierści na zasadzie odżywki.
Jak kąpać i myć psa – zaczynamy od przygotowania specjalnego szamponu dla psów. Taki szampon kupuje się w sklepach, ph odczytu skóry psa jest inne niż ludzkie wiec nie możemy stosować szamponów dla ludzi do mycia psa, inaczej tylko tym zrobimy mu krzywdę i jego skórze. Gdy posiadamy już szampon, psa należało by wsadzić do wanny lub pod brodzik prysznica.
Zamaczamy całą sierść pasa w wodzie i nabieramy szampon na nasze dłonie lub szczotkę do mycia psa. Następnie delikatnie szorujemy psa. W przypadku psów o długiej sierści trzeba to wykonywać bardzo delikatnie aby go nic nie bolało.
Także w tym przypadku będzie widać znacznie lepiej pienienie się szamponu niż u psów z krótką sierścią.
Psa w okolicach oczu myjemy z szczególną starannością, trzeba uważać aby szampon oraz woda nie oddziaływały na oczy psa oraz na nozdrza. Większość psów lubi wodę i z nimi nie będzie problemów. W przypadku piesków które będą się wyrywać z kąpieli lub wręcz warczeć należy poprosić kogoś jeszcze do pomocy, aby przytrzymał pasa. Jedną ręką jest bardzo trudno go myć. P
sa myjemy warstwowo i najlepiej jest zacząć od samej głowy a następnie do niższych partii ciała.
Należy myć pasa do czasu aż będzie wyraźnie czysta woda po mydlinach. Psa myje się minimum raz na tydzień i należy pamiętać o szamponie anty pasożytniczym. Powinno też zwracać się uwagę na to aby szampon nie był szczypiący dla oczu – tak samo pies jak człowiek nie lubi jak coś go szczypie po oczach.
Psa po kąpieli opłukujemy w strumieniu bieżącej wody przeczesując jego sierść szczotką lub ręką. Po kąpieli psa wypadało by wysuszyć jakimś specjalnie dla niego przygotowanym ręcznikiem – inaczej pies zacznie się otrzepywać i zamoczy nam ściany oraz podłogę. Zapraszamy do kolejnych artykułów.