Jak prawidłowo sadzić nasiona roślin

Sianie nasionSadzenie nasion nie jest trudne, jednakże wymaga odrobiny wiedzy i wprawy. Prawidłowe sadzenie danych nasion opiera się na prostych zasadach o których warto pamiętać.

Jak sadzić nasiona – zacznijmy od tego że wszystkie nasiona mają podobne upodobania. Powinny być sadzone na odpowiedniej głębokości, jeśli nasiono posadzi się za głęboko nie będzie w stanie roślinka przebić się przez ciężką warstwę ziemi.

Zbyt płytkie zasadzenie nasiona natomiast może doprowadzić do jego wygrzebania i zjedzenia przez ptactwo lub do wypłukania podczas deszczów.

Nasiona powinno się sadzić na głębokości około 1- 3 cm. Należy jednak zwrócić uwagę na rodzaj nasiona jaki będzie się sadziło. Niektóre rośliny wymagają zupełnie innych głębokości sadzenia – zazwyczaj taka informacja wtedy znajduje się na paczce z nasionami.

Kolejna bardzo ważna informacja, przed zasadzeniem nasiona należy przygotować dla niego otwór w ziemi. Otwór to nic innego jak wydrążenie dziurki na prawidłową głębokość sadzenia.

Sadzi się je zazwyczaj parami, to znaczy że do jednego otworu wsypuje się kilka sztuk, optymalnie trzy sztuki. Należy pamiętać że nie każde nasiono zawsze wyrasta stąd takie zabezpieczenie.

Nasiono po włożeniu do otworu w ziemi należy delikatnie przysypać ziemią a następnie podlać wodą. Warto pamiętać o tym że wodą powinno się tylko mocno nawilżyć ziemię a nie utopić w niej nasiono.

Nasiona w zależności od tego z jakiej rośliny pochodzą kiełkują dany okres czasu, zazwyczaj odnosi się to do kilku dni a czasami tygodni. Nasiona podczas wyrostu z nich roślin powinny mieć stale wilgotną ziemię, ziemię o ile jest na wolnym powietrzu należy podlewać tylko rankiem lub wieczorem.

Podczas wzrostu można je ochraniać także specjalnym materiałem ogrodniczym w tym agrowłókniną która chroni przed ptactwem, słońcem i szybkim wysychaniem ziemi. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *