Jak prawidłowo ścinać drzewo

Jak ścinać drzewoŚcinanie drzewa jest prostą czynnością ale wymaga odrobinę wiedzy. Do tego będzie nam potrzebna wiedza z zakresu przepisów, czyli czy można wyciąć dane drzewo oraz wiedza praktyczna.

Praktyczną wiedzą będzie to jakimi zasadami się kierować w ścinaniu drzewa.

Jak ścinać drzewo – zacznijmy od podstaw prawnych, regulują je przepisy dotyczące wycinki drzew. Drzewo posiadające przepisowy obwód czy wysokość oraz wiek mimo że jest nawet na naszej prywatnej posesji nie może zostać wycięte bez pozwolenia.

Według przepisów nie może, choć mało osób się tym przejmuje. Jeśli ktoś jednak chcę postępować zgodnie z przepisami to udaje się z specjalnym wnioskiem (można go pobrać z internetu) do urzędu miasta o wycinkę wskazanego drzewa.

Pomijając to co dotyczy biurokracji, bo przepisy sobie a wycinka własnych drzew sobie, przechodzimy do sposobu usuwania drzewa. Ścinanie drzewa wcale nie jest trudne ale trzeba mieć o tym wiedzę.

Drzewo ścina się na takich zasadach że stara się wejść jak najwyżej z jakiegoś rusztowania czy drabiny i podcina drzewo tak aby ćwiartować je na małe klocki. Ten sposób dotyczy małych posesji które nie mogą sobie pozwolić na runięcie wysokiego drzewa – gdy nie ma miejsca na przewrócenie się całego drzewa.

Najpierw ścina się na klocki gałęzie, potem sam pniak drzewa od góry. Ważne aby klocki podcinać tak by leciały w przeciwnym kierunku niż jest osoba ścinająca – ważne też aby drabina czy rusztowanie nie opierało się o miejsce podcinania. Inny sposób to zwykłe podcięcie całego drzewa. Tutaj trzeba jednak podcinać je w taki sposób aby runęło tam gdzie jest to zaplanowane.

Planowanie przewrócenia się drzewa polega na tym że wycina się wgłębienie trójkątne z stron na którą drzewo ma polecieć. Można także dla pewności użyć długich linek które będą pociągane po podcięciu drzewa aby nadać kierunek spadowi – liny te muszą być długie tak aby to co za nie będzie ciągało było w bezpiecznej odległości od spadania drzewa.

Inny sposób to podcięcie gałęzi z jednej strony a pozostawienie ich z tej na którą ma przewrócić się ścięte drzewo. Ciężar konarów także nada kierunek spadania drzewa o ile będzie korona drzewa dobrze do tego umodelowana. Warto jeszcze przeczytać o tym więcej. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Wyterski pisze:

    Najlepsza metoda to jego klocowanie. Na wyrębach robią przecinkę całych drzewa ale jeśli mamy do czynienia tylko z 1 sztuka czy 3 to lepiej je zacząć ścinać od góry na małe klocki. Szczególnie jak trudno je spuścić w całości bezpiecznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *