Jak prawidłowo smarować i oliwić rower

Smarowanie konserwacja roweruSmarowanie roweru jest formą konserwacyjną całego napędu i elementów narażonych na ścieranie. To jak nasmarujemy nasz rower będzie się przekładało na sprawność roweru oraz długość jego bezawaryjnej eksploatacji.

Rowery smaruje się prosto, ale trzeba znać tego zasady.

Jak smarować rower – smarowanie roweru zaczynamy od oczyszczenia elementów na które będzie nakładany nowy smar lub olej. Na początek myjemy te części i dokładnie wycieramy. Smarowanie napędu roweru opiera się na innych zasadach niż wianków, konusów czy wreszcie ośki roweru.

Smarowanie wewnętrzne roweru. Wykonuje się nałożeniem gęstego smaru na wszystkie elementy które są obciążone tarciem. Nakłada się tam dość grubą warstwę. Czyli wianki, ośki, konusy i miski. Smar rozprowadza się równomiernie tak aby minimalizował tarci tych elementów.

Przed smarowaniem należy usunąć stary smar który już prawdopodobnie będzie zanieczyszczony. Po smarowani skręcamy dokładnie wszystkie części aby nie było luzów.

Smarowanie napędu roweru – rozpoczynamy tak samo od oczyszczenia starego smaru i wszystkich części napędu. Następnie używamy specjalnego smaru bądź oleju do rowerów lub motocykli. Główne założenia smarowania napędu to nie tylko zadbanie o to aby elementy te miały poślizg, ale również aby nic do nich nie przywierało.

Są to smary antystatyczne i teflonowe. Oczywiście one nie uchronią całkowicie roweru przed ubrudzeniem na napędzie ale skutecznie ograniczają coś takiego.

Smarowanie napędu to nałożenie drobnej warstwy na cały napęd i rozprowadzenie go zmieniając biegi w rowerze. Rower smaruje się na suchy i czysty metal, po smarowaniu należy dać mu z 10 minut na przywarcie zanim zacznie się jeździć. Zapraszamy do pozostałych wpisów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. Damian Szostek pisze:

    Ja swój rower to dawniej smarowałem przed każdą jazdą i czyściłem. Teraz to raz na kilka miesięcy wykonuję bez czyszczenia. Jak nowy to się dba a jak się już starzeje to coraz bardziej zaniedbuje. Obecnie smaruje może napęd raz na dwa lub trzy miesiące czyli bardzo rzadko. Olej dobrze się sprawdza wazelinowy techniczny, nie trzeba niczego innego. I tak inne bazują na nim tylko mają dodatkowe dodatki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: