Jak prawidłowo zrobić szałas

Szałas survivalSzałas to nic innego jak coś z wyglądu i przeznaczenia przypominające namiot. Szałas charakteryzuje się tym, że jest on wykonany ręcznie i zazwyczaj z tego co się znajdzie pod ręką. Nie jest on szczelny przez co jego zastosowania są raczej dość wąskie.

Dlaczego warto zbudować szałas – jest to prosta konstrukcja i każdy może poczuć się architektem. W szałasie miło się przebywa i często jest to tak szybka budowa że nie warto wozić z sobą namiotów. Szałas to także świetna zabawa dla dzieci oraz schronienie przed słońcem czy deszczem, dzieci bardzo lubią mieć swoje bazy itp., a szałas na pewno będzie traktowany za taką.

Budowa szałasu jest banalna i szybka. Do jego zbudowania przyda się kilka wiązek sznurka, nóż, czasami siekierka, materiał lub koc i to wszystko.

Budowanie szałasu rozpoczynamy od tego jaki od ma być. Czy zbudowany z gałęzi czy też gałęzie mają być tyczkowate jako podpory do stelażu na który się nakłada materiał. W przypadku całego drewnianego jest to budowa najprostsza ale i najmniejszej jakości.

Wystarczy układać gałęzie tak aby tworzyły namiot. Lub ustawić pal środkowy który będzie podporą do opartych strzech gałęzi lub trzciny czy wiązek trawy.

Najlepszym jednak rozwiązaniem są szałasy o stelażu z gałęzi, robimy je tak że budujemy rozstawione tipi tylko same podpory w kształcie stożka lub normalnego namiotu czyli podłużne. Poprzecznie do podpór przywiązujemy także tyczki z drewna tak aby stelaż tworzył siatkę.

Gdy stelaż będzie związany tak że nie będzie już się ruszała cała konstrukcja szałasu, należy zająć się jego kryciem. Do krycia szałasu nadaje się jakiś materiał, koc o ile ma być to schronienie tylko przed słońcem oraz  przede wszystkim trzcina.

Trzcinę się przygotowuje tak że wiąże się ją w strąki i kładzie na stelaż a następnie przywiązuje ją w kilku miejscach do stelażu szałasu. Trzcina nie przepuszcza wody nawet w dużym deszczu gdy jest dobrze położona. Jak duży będzie  szałas to zależy od nas, ważne aby był na terenie otwartym bardziej niż w zacienieniu.

Chodzi o to że nie będzie się zbierała wilgoć i szybciej będzie odparowywać. Szałasy nie służą z reguły do spania lecz  dziennego przebywania w nich i schronienia.  Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: