Jak przebiega badanie EKG?
Elektrokardiografia, czyli EKG, stanowi nieinwazyjne badanie kardiologiczne. Jest ono zupełnie bezbolesne, a jego wyniki zapewniają duże wsparcie w procesie diagnostycznym problemów, takich jak zaburzenia rytmu serca bądź jego niedokrwienie.
Może ono zostać wykonane zarówno u dorosłej osoby, jak i u dziecka – a nawet niemowlęcia. Czy badanie elektrokardiograficzne wymaga od nas specjalnego przygotowania? I jak przebiega badanie EKG? Za chwilę dowiesz się najważniejszych informacji.
Jak przygotować się do EKG?
Chociaż badanie EKG nie wymaga szczególnego przygotowania od pacjentów, warto pamiętać o przestrzeganiu kilku prostych zasad. Pozwoli to zapewnić, iż wynik będzie wiarygodny.
- W dniu poprzedzającym EKG należy zrezygnować z intensywnej aktywności fizycznej oraz spożywania alkoholu.
- W dniu wykonania badania nie musimy być na czczo, aczkolwiek zaleca się, aby przed badaniem nie pić kawy bądź zimnych napojów – mogą one zaburzać wynik.
- Przepełniony żołądek może zwiększać ciśnienie w jamie brzusznej, dlatego lepiej w dniu badania spożyć mniejszy posiłek.
- W dniu planowanej procedury warto pamiętać o ubiorze, który umożliwi nam odsłonięcie klatki piersiowej oraz kostek. Polecamy wybór rozpinanej koszuli oraz spódnicy bądź spodni, które będą posiadały łatwe do podwinięcia nogawki.
- Pacjenci z gęstym owłosieniem na klatce piersiowej powinni je ogolić przed badaniem, gdyż włosy mogą utrudniać przewodzenie prądu z wykorzystywanych w badaniu elektrod.
- Na godzinę przed badaniem EKG nie wolno palić papierosów.
- Przed samym badaniem należy unikać wysiłku fizycznego – jeśli ma się ono odbyć po wchodzeniu po schodach lub intensywnym marszu, należy chwilę odpocząć oraz uspokoić oddech.
- Jeżeli przyjmujemy leki – a w szczególności te, które mogą zaburzać rytm serca – powinniśmy poinformować o tym lekarza.
EKG – na czym polega?
Elektrokardiografia to badanie polegające na pomiarze elektrycznej aktywności serca. Dokonuje się tego przy pomocy elektrod umieszczanych na powierzchni ciała pacjenta – są one połączone kablami z rejestratorem.
Rozmieszczenie elektrod rejestrujących przedstawia się następująco:
- powyżej nadgarstków, na zewnętrznej części,
- powyżej lewej kostki, na jej boku,
- na przedniej części klatki piersiowej oraz na jej lewym boku.
Wysokojakościowe elektrody EKG, które zostały stworzone z myślą o pacjentach oraz specjalistach pracujących na oddziale kardiologicznym, dostępne są tutaj: mercant.pl/elektrody-ekg,c103,pl.html.
Przebieg badania EKG
Badanie elektrokardiograficzne trwa dość krótko – nie dłużej niż pięć minut. Wymaga ono zdjęcia ubrania od pasa w górę, a także odsłonięcia nadgarstków i kostek u nóg. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej, a medyk umiejscawia elektrody. Kiedy do ciała pacjenta zostanie przyczepione dziesięć elektrod, zostaje on poinstruowany, aby przybrać odpowiednią pozycję – wtedy też aparat EKG zostaje włączony. W trakcie całej procedury pacjent nie powinien się ani poruszać, ani rozmawiać. Po zakończeniu EKG odczepia się elektrody, a osoba badana może się ubrać.
Wynik zapisu badania określany jest mianem elektrokardiogramu. Po zakończeniu EKG jest on przekazywany do kardiologa, który dokonuje oceny i wskazuje kierunek dalszych działań. Interpretacja pozwala wykryć nieprawidłowości pracy serca, zaburzenia jego rytmu, wrodzone wady serca, upośledzenia napływu krwi do serca, jak i symptomy przebytego lub istniejącego aktualnie zawału serca.
Wskazania do wykonania EKG
Badanie elektrokardiograficzne powinno być wykonywane przez osoby powyżej 40. roku życia jako element ich okresowych badań kontrolnych. Istnieją jednak inne czynniki, które wskazują, że dany pacjent powinien udać się na badanie EKG.
Wśród wskazań do wykonania EKG wymienia się:
- zdiagnozowaną chorobę układu sercowo-naczyniowego – a w tym m.in. zaburzenia rytmu serca, wady serca, choroba niedokrwienna serca czy miażdżyca,
- podejrzenie choroby układu sercowo-naczyniowego,
- występowanie ryzyka wystąpienia choroby serca – pacjent ma choroby towarzyszące mogące prowadzić do uszkodzenia serca bądź posiada w rodzinie osoby z chorobami serca.
Badanie warto również wykonać, jeśli towarzyszą nam pewne niepokojące objawy, takie jak ból w klatce piersiowej i duszności, kołatanie serca, zaburzenia ciśnienia tętniczego, jak również zwiększona męczliwość oraz ogólne osłabienie. Takie sygnały powinny nas skłonić do wizyty u lekarza.