Jak przebiega proces odchudzania – wszystkie etapy chudnięcia

Proces i etapy odchudzaniaProces odchudzania i jego faktyczny przebieg, opiera się na różnych etapach zachodzących w organizmie. Odchudzanie przynosi dużo więcej zmian wewnątrz organizmu – niż tylko same zmiany w ilości tkanki tłuszczowej.

Aby odchudzanie mogło się rozpocząć – organizm stale musi być na deficycie kalorycznym. Niezbędne jest więc dostarczanie znacznie mniejszej ilości kalorii (każdego dnia), niż jest spożytkowane. Aby zwiększyć poziom ilości deficytu kalorycznego, można stosować mniej kaloryczną dietę oraz dodatkową aktywność fizyczną (spacery, jazdę rowerem, nordic walking, pływanie itp).

Jak przebiega proces odchudzania – w pierwszej kolejności od rozpoczęcia odchudzania, organizm pozbywa się nadmiaru ilości wody. Nadmiar ilości wody, jest zawsze zgromadzony w komórkach ciała osób z nadwagą i tym bardziej otyłością. Dzieje się tak, w dużej mierze – na skutek prawdopodobnego zakwaszonego organizmu. Osoby z nadwagą, rzekomo zawsze mają znacznie zakwaszony organizm i duży nadmiar zgromadzonej wody. Woda ta gromadzi się między innymi, w celu zmniejszenia zakwaszenia – jako czynnik autoregulacji fizjologicznej. Choć powodów tego może być znacznie więcej, mogą także posiadać różną długość występowania.

Pierwszym więc etapem odchudzania, jest pozbywanie się nadmiaru wody z komórek. Następnie zmniejszanie się zakwaszenia komórek ciała. Tutaj bardzo ważna uwaga, odkwaszenie będzie następować – jeśli będzie spożywało się pożywienie w dominującej ilości nie powodujące zakwaszenia. Praktycznie wszystkie warzywa oraz owoce, w tym woda mają czynnik alkaliczny – odkwaszający organizm.

Tutaj pojawia się wskazówka – aby szybciej się odchudzić, warto więc spożywać pożywienie nieprzetworzone, a szczególnie warzywa i owoce. Także warto pić sporo czystej wody.

Wszystkie potrawy smażone i mocno przetworzone – w tym słodycze, a nawet pieczywo mają odczyn zakwaszający. Dlatego takie pożywienie, będzie mocno spowalniać pozbywanie się nadmiaru tłuszczu. Dzieje się tak, poprzez działanie zakwaszające jak i jego większą kalorykę – niż produkty nieprzetworzone.

Następny etap procesu odchudzania dotyczy tłuszczu twardego. Tłuszcz twardy – to inaczej tłuszcz trzewny, zgromadzony w okolicy organów wewnętrznych organizmu oraz jamie brzusznej. Jest to jeden z najbardziej niebezpiecznych tłuszczy gromadzonych w organizmie. Tłuszcz trzewny bierze czynny udział w procesach fizjologicznych – zakłócając ich prawidłowe działanie. Dodatkowo upośledza sprawne działanie narządów wewnętrznych organizmu – poprzez ich otłuszczenie.

Dodatkowo ten rodzaj tłuszczu, zawsze wpływa niekorzystnie na transformację cukrów – tworząc nawet insulinooporność. Osoby ze sporą nadwagą, mają z reguły stan przed cukrzycowy lub już stwierdzoną cukrzycę. Duży udział w tym bardzo niebezpiecznym schorzeniu, bierze właśnie tłuszcz trzewny – który zawsze występuje u osób otyłych. Jego poziom się zwiększa wraz ze wzrostem nadwagi.

Organizm w tym etapie odchudzania, pozbywa się właśnie tłuszczu trzewnego. Wygląd sylwetki jednak nie zmienia się tak szybko – bo pierwsze duże procesy zachodzą wewnątrz organizmu.

Następnie gdy poprzednie etapy zostały spełnione – pojawia się powolne spalanie tkanki tłuszczowej miękkiej – czyli tłuszczu podskórnego. Jest to ten tłuszcz, który w pierwszej kolejności upośledza wygląd sylwetki (otłuszczenie sylwetki ciała). Tłuszcz podskórny (miękki) jest trudny do wytopienia. Jest on nagromadzony w największej ilości oraz najwolniej się przetwarza.

Warto wspomnieć, że istnieją także podziały na tłuszcze w organizmie ze względu na kolor. Każdy z kolorów zachowuje się inaczej podczas procesu odchudzania. Tłuszcze ze względu na kolor mogą być białe (faktycznie bardziej żółte) lub brunatne. Każdy z nich zachowuje się zupełnie inaczej. Biały tłucz jest bardziej szkodliwy – to on wpływa na upośledzania fizjologi organizmu. Brunatny jest bardziej ukrwiony i oddaje większe zmagazynowanie energetyczne (nazywany też tłuszczem pozytywnym lub mięśniowym). Osoby mocno otyłe, mają z reguły całkowicie dominujący najgorszego typ tłuszczu – czyli biały.

Brunatny tłuszcz powstaje jak udowodniły badania, często w kontakcie ze zmienną temperaturą i nastawianiem orgiazmu na niskie temperatury. Jednakże nikt nie jest w stanie bez dokładnego badania – samodzielnie stwierdzić, jaki rodzaj tłuszczu go buduje. Trzeba zakładać, że bez wątpienia będzie to ten najgorszego typu. Szczególnie jeśli się nie jest Eskimosem, oraz tłuszcz pochodzi z nadmiaru kalorycznego z silnie przetworzonego pożywienia.

Proces zmiany wagi ciała z czasem spowalnia. Zawsze pierwszy miesiąc konsekwentnego odchudzania jest najbardziej spektakularny. Wtedy widać największe wyniki zmiany wagowej. Każdy następny okres czasu, będzie miał coraz mniejsze ubytki na wadze. Dzieje się tak na skutek, coraz mniejszej różnicy dziennego zapotrzebowania organizmu w kalorie – względem możliwego do dosięgnięcia ich deficytu. Im mniejsza waga organizmu, tym również mniejsze jest dzienne zapotrzebowanie kaloryczne. A więc powstaje również mniejsze możliwe pole do stworzenia poziomu deficytu kalorycznego.

Bardzo ważna jest świadomość, że jeśli pierwszy okres przyniósł rezultaty z korzystną zmianą wagi – to warto kontynuować działania. Nie powinno się zniechęcać tym, że waga zmniejsza się coraz wolniej. Tak właśnie wygląda prawidłowy proces odchudzania.

Tylko ciągły deficyt kaloryczny (który będzie się zmniejszał) – pozwoli na wytopienie nadmiaru tłuszczu zgromadzonego w organizmie. Na to nie ma innego rozwiązania, dlatego trzeba być konsekwentnym w swoich działaniach.

Na zakończenie warto wspomnieć, jak wytapia się tłuszcz w organizmie podczas odchudzania. Z reguły będzie to przekształcenie tkanki tłuszczowej podczas jej rozpadu w energię (uwolnienie kaloryki), wodę oraz dwutlenek węgla. Jeśli nie uprawia się aktywności fizycznej, a redukcja wagi opiera się na samej diecie – to tłuszcz będzie spalał się wolniej. Dlatego, że nadmiar uwolnionej energii – nie będzie miał jak być spożytkowany, a więc tłuszcz będzie przetwarzany wolniej.

Dlatego aktywność fizyczna, jest bardzo przydatna – aby wykorzystywać nadmiar uwalnianej energii z tłuszczu. Aktywność mocno stymuluje proces przekształcania tanki tłuszczowej w produkty jej rozpadu – szczególnie w energię oraz gaz, w postaci wydychanego dwutlenku węgla i pozostałe odpady przemiany materii.

Jak widać proces odchudzania oraz zachodzące w nim etapy – są bardzo przemyślane, ze strony automatycznych procesów fizjologicznych organizmu. Warto wspomnieć, że proces przybierania na wadze – jest dokładnie odwróconym całym procesem, opisanym w tym artykule. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie oraz komentarzy.

4 komentarze

 1. SlimPo pisze:

  Fajnie opisane i wiele w bardzo przystępnej formie. Dobrze, że to wszystko skróciliście do najbardziej istotnych elementów bez opisywania topornych zmian glikogenu itp. fajny artykuł, nawet dla mnie dietetyka całkiem ciekawie napisany. Bardzo dobre wnioski z deficytów.

 2. Morawska A pisze:

  Jeszcze warto dodać, że jak ktoś przesądzi z deficytem to może mieć zbyt duży poziom odpadów w organizmie z przemiany materii. Dlatego deficyt można ustawić na 40 procent bez obaw. Większy może tworzyć przy złej gospodarce nagromadzenie w organizmie odpadów, w oczekiwaniu na ich usunięcie.

 3. Jacek Szadzki pisze:

  Ciekawe są te fazy odchudzania. Zawsze myślałem, że to opiera się na przemianie nadmiaru bębna i to wszystko. A tutaj się okazuje znacznie więcej elementów. Czyli takie coś, też resetuje ciało i pozwala mu się lepiej oczyścić.

 4. Inezka pisze:

  Także muszę się wziąć za odchudzanie. Troszeczkę ważę za wiele względem BMI. Fajnie opracowany temat, akurat wole czytać niż oglądać filmy. Szybciej wychodzi przyswojenie wiedzy. Wiele też mi to wszystko wyjaśniło, dlaczego podczas odchudzania to wszystko się tak dynamicznie zmienia. Faktycznie na początku jest spora utrata wagi, a potem coraz wolniej i wolniej. Dobrze, że to napisaliście. Takie informacje zawsze motywują i wspierają w własnych planach zrzucania zbędnych kilogramów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *