Jak przechowywać i dbać o znaczki

Ochrona znaczkówZnaczki są pasją bardzo wielu ludzi. Im większa pasja tym często większe zbiory znaczków które trzeba odpowiednio przechowywać. Przechowywanie znaczków jest jednak rzeczą dość kłopotliwą gdyż nie wystarczy samo przetrzymywanie ich w klaserach.

Wiedza jak zadbać o znaczki jest bardzo ważna gdy chce się je  zbierać lub zbiera. Powodem konieczności posiadania takiej wiedzy jest sam fakt że nasze znaczki bez odpowiedniej ochrony mogą ulegać zniszczeniu nawet gdy się ich nigdy nie wyjmuje. Wszystko zależy od ich starości która postępuje  bardzo szybko wraz z niekorzystnymi warunkami przechowywania znaczków

Jak przechowywać znaczki –  Na początku niezbędne jest zaopatrzenie się w dobry klaser na znaczki. Klaser musi mieć oczywiście standardowe przegrody ale uwaga dobrze gdy ma on wyższe tasiemki na znaczki niż sama wielkość znaczka.

Najlepszym rozwiązaniem było by także zastosowanie osobnych kieszonek na każdy znaczek które by były zamykane. W przechowywaniu znaczków nie tylko ważny jest tlen ale i temperatura oraz wilgotność powietrza –osobne przegródki zamykane w pewien sposób by zabezpieczały dodatkowo nasze zbiory.

Znaczki nie mogą być narażone przede wszystkim na słońce i jego bezpośrednie promienie. Nie mogą one być nigdy wyjmowane rękoma z przegródek – do tego używa się pincety. W pomieszczeniach gdzie się je przechowuje nie może być temperatura nigdy niższa niż 20 stopni Celsjusza oraz wyższa niż 25 stopni.

Wilgotność nie może być większa niż 30% o czym będzie nas informowała domowa stacja meteo.

Znaczki w klaserach muszą być ścisłe aby nie miały luzów i nie latały swobodnie niszcząc swoje rogi. Najlepiej by było oczywiście zamykać nasze znaczki hermetycznie ale z racji na bardzo ciężkie wykonanie takiego zadania powyższe informacje na pewno zabezpieczą je na długie dziesiątki lat. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *