Jak przechowywać płyty CD do komputera

Ochrona płytPłyty typu CD są popularną formą przechowywania i przenoszenia danych. Na pewno każda osoba posiada wiele sztuk płyt tego typu, zarówno z muzyką, grami, filmami, zdjęciami czy innymi naszymi własnymi plikami.  

Płyty CD mają swoją określoną długość życia, ale trwałość danych jakie są na nich zapisane także zależy od tego jak przechowujemy te płyty.

Jak dbać o płyty CD – czyli jak konserwować nasze płyty z danymi. Na początek trzeba zaznaczyć że podpisywanie ich markerami jest zabójcze. Marker przez związki chemiczne jakie posiada w sobie niszczy warstwę płyt i ich dane, po około roku są już nieczytelne lub uszkodzone.

Warto w ogóle niczym nie podpisywać płyt a tylko dołączyć do ich etui kartkę z czym ona jest. Płyt CD nie wolno wystawiać na promienie słoneczne bo także to uszkadza ich nawierzchnię.

Jak przechowywać płyty CD – kolejna istotna sprawa to informacja że płyt nie trzyma się w tak zwanych Cake (ciastkach) czyli krążkach z wieloma płytami. Tak płytki nawzajem niszczą swoją powierzchnię. Najlepsze miejsce na płyty to albo osobne papierowe paczki lub szczególnie foliowe czy zwykłe etui na płyty które jest zamykane na zamek.

Po za tym płyt nie kładziemy gdziekolwiek indziej niż do napędu a z niego do schowka na płyty. Także należy uważać w ich wyjmowaniu z napędu. Najbardziej istotną informacją jest to że  im częściej odtwarzamy własną płytę w napędzie tym szybciej się ona niszczy i przed tym nie da  się ich ochronić.

Jeżeli mamy ważne dane na płycie najlepiej jest nagrać kilka kopi tych płyt z czego jedna będzie do używania a druga jako kopia zapasowa zawsze schowana w etui. Lub jeszcze lepiej mieć zapasowe dane na komputerze lub nowszego typu pndrive.

Jest to najlepsze zabezpieczenie cennych dla nas informacji, aby potem się nie okazało że nie mamy skąd ich odzyskać. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.