Jak przecinać drzewa owocowe

Cięcie drzewekPrzecinanie drzewek owocowych powinno się odbywać na ścisłych zasadach. To jak prawidłowo przetniemy drzewka będzie skutkowało ich przyszłym owocowaniem. Prawidłowe przycinanie drzew wykonuje się na prostych zasadach o których warto zawsze pamiętać.

Jak przecinać drzewa owocowe – zacznijmy od tego że przecinanie drzewek wykonuje się po to aby drzewka lepiej owocowały. Przecinanie drzewek owocowych jest działaniem profilaktycznym i zapobiegającym zbytniemu zagęszczeniu konarów drzewa, czyli też do odsłonięcia owoców dla promieni słonecznych. Dzięki przecinaniu drzewek owocowych owoce dojrzewają lepiej i są większe, w niektórych przypadkach też zdrowsze.

Przycinanie drzew wykonuje się zawsze tak samo. Chodzi głównie o pozbycie się kłączy które i tak nigdy w przyszłości nie będą owocować oraz gałęzi starych. Przecinanie drzew zaczynamy od wyboru gałęzi jakie mają być ucięte.

Głównie te które mimo tego że mają liście i są zdrowe są tylko długimi gałązkami bez zaczątków owocowania. Rozpoznaje się je zazwyczaj przez to że są to gałęzie proste o drobnych listkach. Takie gałęzie wycina cię całkowicie. Są one niepotrzebne a tylko wypijają soki z drzewa które mogą iść na przyszłe owoce.

Wycina się także gałęzie schorowane i stare – suche. Tutaj znalezienie takich gałęzi nie powinno być problemem. Należy wyciąć je także całkowicie. Przecinanie drzew często opiera się też na wycince zdrowych prawidłowych gałęzi owocowych.

Czasami drzewo może mieć za wiele owoców, wtedy będą one małe i mało smaczne. Do tego służy redukcja zwykłych gałęzi aby zapobiec takiemu stanu rzeczy.

Redukcja gałęzi powinna być proporcjonalna do wielkości drzewa. Nie można pozwolić aby drzewo rozrastało się na wszystkie strony. Powinno się utrzymywać kształt kuli lub zbliżony do takiego.

Przycinanie więc zbyt długich nawet zdrowych konarów jest ważne. Drzewa przecina się raz w roku, czasami raz na kilka lat. Ważne aby kontrolować wygląd drzewa i jego rozwój przecinając drzewo owocowe. Zapraszamy do przeczytania kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *