Jak przesadzić kwiaty doniczkowe i zioła

Przesadzanie kwiatów doniczkowych i ziółKwiaty doniczkowe oraz zioła czasami potrzebują przesadzenia. Przesadzamy nasze rośliny szczególnie wtedy, gdy ich obecna doniczka jest już za mała na rozrośnięte korzenie roślin. Przesadzanie zawsze polega na prostych zasadach, które zabezpieczają kwiaty i zioła przed chorobami.

Jak przesadzać kwiaty doniczkowe i zioła – to tak naprawdę prosta czynność. Przesadzanie zaczynamy od tego, że ziemię która otacza korzenie naszej rośliny z reguły pozostawiamy na swoim miejscu. W przesadzaniu nie trzeba obstukiwać obecnej ziemi wokoło korzonków. Czasami gdy korzenie były zbyt zbite i przerośnięte, można je lekko przerwać od dołu.

Wtedy się luzuje bryłę i roślina nie odczuje tego negatywnie. Przerwanie zbyt zbitej i dużej masy korzeniowej nie zaszkodzi. Pomoże to natomiast roślinie ponownie się ukorzeniach i rozwijać. W razie wątpliwości można przesadzić całość do większej donicy bez przerywania korzonków.

Przygotowując nową (z reguły większą) doniczkę należy na jej dno wsypać kilka centymetrów ziemi. Można także wcześniej wsypać (o ile się posiada) żwirek rzeczny. Żwirek rzeczny pozwoli zachować lepszy drenaż ziół i kwiatów. Dzięki żwirkowi korzenie roślin nigdy nie będą stały w nadmiernej wilgoci. Następnie umieszczamy kwiat / zioło w nowej doniczce. Chodzi o centralne położenie korzeni wraz z jego dotychczasową ziemią. Kładziemy więc go na nowej warstwie ziemi w centrum nowej donicy.

Następnie należy uzupełnić ubytki ziemi po bokach donicy. Wsypuje się tam standardową ziemię kwiatową. Następnie lekko ubija. Nie należy wykonywać zbyt intensywnie ubijania ziemi. Wystarczy lekko docisnąć. Chodzi o to, aby nie była zbyt zbita. i twarda. Wtedy łatwiej się roślina ukorzenia w nowym otoczeniu.

Kolejnym krokiem jest podlanie rośliny. Wystarczy do tego zwykła chłodna woda kranowa. Możne też być woda odstana. Zawsze po przesadzeniu kwiaty doniczkowe jak i wszystkie zioła należy podlać. To jest bardzo ważne, inaczej korzonki mogą nie zacząć się przyjmować w nowej glebie.

Pierwsze dni po zmianie otoczenia roślina może lekko odchorowywać. To zdarza się bardzo rzadko, ale jest to możliwe. Wtedy po prostu trzeba jej dać czas, aby odżyła. Jeśli stale tylko marnieje, należy sprawdzić czy korzenie się przyjęły. Czasami może się zdarzyć tak, że w ziemi są jakieś robaki. Mogą wtedy podgryzać korzonki roślin. Wtedy trzeba wypalić ziemię lub ją całkowicie wymienić. O tym jest osobny temat na naszej stronie. To wszystko, jak przesadza się kwiaty doniczkowe i zioła. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.