Jak przestać obgryzać paznokcie

Paznokcie obgryzanieObgryzanie paznokcie to trudny nawyk, którego ciężko się pozbyć. Jest on wywoływany przez kilka czynników – zazwyczaj decydującą rolę odgrywa tutaj stres i samo przyzwyczajenie.

Jak przestać obgryzać paznokcie – aby się oduczyć nawyku obgryzania paznokcie potrzebna jest silna wola. Można także sobie pomagać takimi dodatkami jak gorzki bezbarwny lakier do paznokci – który jest bardzo nieprzyjemny w smaku.

Lakier tego tupu stosuje się dla dzieci aby je oduczyć nawyku obgryzania. Nie ma jednak przeciwwskazań aby używały go też osoby dorosłe – jest on całkowicie niewidoczny.

Lepszym rozwiązaniem może być dla osób dorosłych świadomość czym jest obgryzanie paznokci. Po pierwsze pod paznokciami zawsze gromadzą się metale ciężkie i bakterie – obgryzając paznokieć wprowadza się je do jamy ustnej. Co więcej wygląd obgryzionego paznokcia jest bardzo mało estetyczny – na pewno inne osoby zauważą że paznokcie źle wyglądają.

W pozbyciu się nałogu obgryzania paznokci niezbędna jest silna wola. Chodzi o postanowienie że nie będzie się ich obgryzało za wszelką cenę. Jest to trudne ale tylko na początku. Obgryzanie paznokci u większości osób to nawyk, który jest wykonywany samoczynnie. Często nawet się nie zauważa, że zaczyna się obgryzać paznokcie – bo jest to odruch samoczynny bazujący na przyzwyczajeniu.

Obgryzanie paznokci często pojawia się w sytuacjach stresowych – jest to pewien pierwotny choć zniekształcony bodziec zachowawczy. Kiedy małe dziecko jest złe lub zestresowane ssie palca – osoby starsze natomiast obgryzają paznokcie gdyż jest to wyzwolenie odruchu pierwotnego.

Przezwyciężenie nawyku jest zależne w największej mierze od silnej woli oraz trzymaniu się postanowienia, że się nie będzie obgryzało paznokci.

Żadne zewnętrzne pomoce w postaci gorzkich lakierów do paznokci lub owijania ich bandażem nie dadzą pewności oduczenia się tego nawyku. Silna wola oraz drobne pomoce o których pisze w tym artykule powinny być podstawą walki z złym nawykiem. Jeśli się coś postawowi i będzie tego trzymać na pewno się uda przestać obgryzać paznokcie, można oduczyć tego nawyku zarówno siebie jak i inne osoby. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Sabsa Irena pisze:

    Wbrew pozorom to jest bardzo trudne. Większość osób jakie się z tym zmaga stara się leczyć skutek a nie przyczynę. Skutek do właśnie gryzienie paznokci a przyczyna to przecież najczęściej stres. W prawie wszystkich przypadkach jest to odruch reakcyjny na jakieś zdarzenie stresowe. Aby przestać obgryzać może należy znaleźć przyczynę czyli to co z reguły doprowadza nas do stresu i odreagować go inaczej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *