Jak przygotować i konserwować sanki na zimę

Sanki konserwacjaSanki po długim przechowywaniu tracą na sprawności. Aby je odnowić do nowego sezonu wystarczy wykonać tylko kilka prostych czynności. Najgorsze w przechowywaniu sanek jest pozostawianie ich mokrych w miejscach zimnych i także mogących mieć wilgotne powietrze.

W takich sytuacjach sanki szybko rdzewieją a deski się niszczą lub szarzeją, sama farba zaś się łuszczy. Gdy przyjdzie czas na odnowienie sanek , należy wykonać kilka prostych czynności.

Jak odnowić sanki i przygotować je do użycia – rozpoczynamy od zbadania stanu płóz. Jeśli są one zardzewiałe lub wyraźnie chropowate bądź zaśniedziałe musimy je odnowić. Odnowa płóz sanek polega na ich doszlifowaniu. Do szlifowania używa się z reguły papieru ściernego. Papier przykładamy do płozy i po prostu szorujemy aby ściągnąć elementy hamujące poślizg.

Ścieramy płozy zawsze zgodnie z kierunkiem ich biegu czyli wzdłuż. Papier najlepiej zastosować w początkowym ścieraniu grubszy a na końcu wygładzamy wszystko drobnoziarnistym. Gdy stwierdzimy że płozy są w stanie dobrym, możemy pomyśleć o ich drobnym zabezpieczeniu po użyciu sanek ale.

W przypadku desek i ich zmianie wyglądu można zastosować farbę, lub gdy są naturalnym drewnem po prostu także je wyczyścić papierem ściernym. Po oczyszczeniu ich z brzydkiego wyglądu, wystarczy pomalować je lakierem.

Lakier zabezpieczy deki przed ponownym zniszczeniem i nabieraniem wody przez drewno. Gdy konstrukcja stalowa sanek ma ubytki farby należy je jak najszybciej zamalować farbą wodoodporną. To zabezpieczy przed rdzą – pamiętajmy nie malujemy płóz sanek.

Jak konserwować płozy sanek – robi się to po ich użyciu. Sposób jest bardzo prosty, wystarczy posiadać zwykłą świeczkę woskową i nią pociągnąć po płozach. Wosk zetrze się na płozie i zabezpieczy ją przed rdzewieniem. Przed ponownym użyciem sanek wcale nie trzeba ścierać wosku – on sam zejdzie na śniegu i nie hamuje poślizgu w znaczny sposób.

Sanki po użyciu powinno się wycierać z nadmiaru wody i wstawić w ciepłe a przede wszystkim w suche miejsce. Po za tym nie ma co do nich więcej zobowiązań i trzeba się tylko na nich dobrze bawić. Zapraszamy do następnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasz Facebook i YouTube!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Udostępnij na:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: