Jak przygotować kaloryfer (grzejnik) do malowania
Wszystkie kaloryfery co jakiś czas wymagają odnowienia. Szczególnie gdy powierzchnia na nich jest już brzydka – wtedy należy je pomalować nową warstwą farby. Malowanie grzejników powinno być wykonane wyłącznie farbą specjalnie przeznaczoną do tych urządzeń. Inne farby mogą się łuszczyć i odpadać z powodu nadmiaru ciepła.
Aby dobrze i ładnie pomalować kaloryfer (grzejnik) – najpierw należy przygotować jego powierzchnię do prawidłowego przyjęcia farby. Nie można od razu pokrywać farbą grzejnika z „marszu” bez prawidłowego przygotowania. Powodem jest to, że mogą pojawić się bez takich zabiegów problemy z późniejszym kryciem jak i przywieraniem.
Jak przygotować grzejnik do malowania – na początku należy ocenić jego powierzchnię. Czy znajdują się na niej luźne fragmenty farby, czy gdzieś się ona odrywa lub łuszczy. Czy grzejnik ma zabrudzenia tłuste lub oleiste, oraz ogólnie czy jest brudny.
Jeśli jest problem ze starą farbą – należy użyć szczotki drucianej do przetarcia grzejnika. Szczotka tego typu zerwie słabe i odrywające się fragmenty. Także zmatowi powłokę starej farby, co pomoże w mocniejszym przywarciu nowej warstwy. Również jeśli na grzejniku jest gdzieś rdza – trzeba ją dokładnie wyczyścić szczotką drucianą.
Jeśli nie ma widocznych problemów ze starą farbą, co do jej przywierania lub rdzą – można pominąć punkt ze szczotką drucianą i przejść do następnych czynności.
Kaloryfer zawsze przed malowaniem należy bardzo dokładnie wymyć – aby usunąć z niego kurz oraz inne zanieczyszczenia w tym tłuszcze. Umycie może być wykonane gąbką a najlepiej się sprawdzi woda z rozrobionym płynem do naczyń (mała ilość płynu). Powinno się dokładnie przetrzeć wszystkie miejsca kaloryfera, które będą malowane.
Miejsca między żeberkami są bardzo trudno dostępne można je przetrzeć płaskim pędzlem – najpierw na sucho aby zebrać kurz. Następnie pędzlem z płynem co był stosowany na gąbce.
Warto dobrze przetrzeć jeszcze raz kaloryfer już samą wodą – aby nie pozostały po płynie na nim ślady. Grzejnik powinien być już wystarczająco czysty i odtłuszczony po takim zabiegu. Należy odczekać aż wyschnie.
Warto pamiętać – że malowanie jak i czyszczenie grzejnika powinno się robić na chłodnym kaloryferze. Nie można tego robić podczas jego grzania. W zasadzie to wszystkie czynności, które trzeba wykonać przed przystąpieniem do malowania.
Najlepiej wykonywać malowanie grzejników zawsze w ciepłym okresie roku. Wtedy kaloryfery nie pracują a dodatkowo można mieć uchylone okno, aby szybciej wszystko wywietrzało. Zapraszam do kolejnych artykułów w serwisie oraz komentarzy.
Ja tam swoje tylko myłam przed malowaniem. Wszystko ładnie zostało potem pokryte i farba się trzyma już prawie rok. Nie ma z nią problemów. Natomiast także malowałam na zimnych. Znowu znajoma powiadała jak malowała zimą na włączonym to od razu popękało i zaczęło odpadać warstwami.