Jak przyspieszyć działanie komputera

Szybki komputerSzybkość działania naszego komputera ma ogromne znaczenie. Na pewno nikt nie lubi aby jego pecet działał wolno i przysłowiowo się mulił.

Aby przyspieszyć jego działanie wcale nie jest konieczne dokupywanie tylko mocniejszych podzespołów do stacji dysków.

Komputery można dopalić na trzy sposoby, jedna to wspomniane kupno np. ramu, karty graficznej, procesora oraz dysków SATA do naszego komputera o większych parametrach niż obecnie posiadamy.

Drugą metodą jest podkręcanie programowe naszego sprzętu czyli przez bios lub specjalne programy nadające naszym podzespołom większych obrotów niż przewiduje ich producent – jest to jednak dość niebezpieczne dla ich prawidłowego działania.

Ostatnią i opisaną tutaj metodą jest przyspieszenie czynnościowe.

Jak przyspieszyć komputer bez ingerencji w podzespoły – trzeba wykonać kilka bardzo prostych czynności. Zaczynamy od wyczyszczenia plików Cokies w przeglądarce internetowej. Tej opcji należy szukać w opcjach przeglądarki. Mozilla  Firefox to Opcje – i klawisz Wyczyść prywatne dane, Internet Explorer – Narzędzia – Ogólne zakładka – historia przeglądania – Usuń.

To przyspieszy nam przeglądarkę oraz odhaczy kilka set plików z dysku twardego. Następnie wchodzimy na nasz dysk twardy C Documents and Settings – wybieramy nazwę naszego profilu na PC „przykład spamek” – Ustawienia lokalne – i czyścimy z zawartości foldery Temp oraz Temporary Internet Files. Oczyszczone foldery znacznie przyspieszą działanie naszego PC. Zawierają one historie, Cokies, dane używanych programów i inne niepotrzebne pliki ważące do kilku giga na dysku.

Kolejna czynność to zwiększeni pamięci wirtualnej naszego dysku twardego. Pamięć wirtualna jest to coś na wzór ramu ale odnoszącego się do pamięci operacyjnej komputera.

Prawym przyciskiem myszy klikamy na ikonę na pulpicie Mój komputerWłaściwości Zaawansowane – obszar zaawansowane przycisk ustawieniazakładka zaawansowane – na samym dole zakładki obszar pamięć wirtualna  i przycisk zmień – pojawia się okno w którym są dwa pola do wypełnienia w pierwszym polu wpisujemy o 400 więcej niż jest obecnie ustawione oraz tak samo w okienku drugim.

Następnie klikamy obok klawisz ustaw a następnie ok. – to wszystko. Średnio potrzebujecie od 800 do 1000 mb pamięci wirtualnej aby wasz pecet działał szybko.

Można jeszcze poczytać o ustawieniach dysków ultra dma – jest to dopalenie szybkości przesyłania informacji z dysku.

Warto się tą  opcja zainteresować dokładniej – zazwyczaj ta opcja jest ustawiona domyślnie, tutaj należy ingerować gdy nasz dysk po kliknięciu w dany  program nie otwiera go po 2 sekundach. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *