Jak przywrócić pełną pojemność Pendrive – naprawa do oryginalnego stanu

Naprawa pendrive do oryginalnego stanuPamięć przenośna Pendrive – czasami jest wykorzystywana do instalacji systemów. Tworzy się z niej wtedy bootowalną pamięć. Oznacza to, że pendrive (lub karta pamięci, czy dowolna inna przenośna pamięć flash) staje się instalatorem automatycznym. Najbardziej popularne jest tworzenie bootowalnego pendrive z instalatorem systemu operacyjnego Windows.

Niestety podczas tworzenia takiego nośnika instalacyjnego – okazuje się, że pamięć przenośna tak jakby straciła swoją oryginalną pojemność. Po zainstalowaniu systemu i sformatowaniu pendrive, nadal pozostaje jego pomniejszona pojemność. Na przykład z pamięci przenośnej 128 G – zrobi się około 30 G dostępnego miejsca i brak widoku pozostałego. W przypadku mniejszych pojemności pendrive, będą także ucinane widoczne sektory pamięci.

Dzieje się tak, bo bootowanie (proces tworzenia automatycznego instalatora) samodzielnie robi dla siebie jedną określoną partycję na nośniku danych. Jednocześnie wyrzucając wolumin pozostałej pamięci jako pusty, lub bardziej pasuje jako – nieprzydzielony do żadnego wolumenu.

Dobrą wiadomością jest to, że pendrive nie są uszkadzane i wszystko można przywrócić do pełnego pierwotnego i oryginalnego stanu. Formatowanie tego nośnika (szybkie i standardowe) w niczym nie pomoże – bo nadal będzie działać wyłącznie na sztucznie wygenerowanej partycji (wolumenie), a nie będzie brało pod uwagę miejsce nieprzydzielonego. Formatowanie pamięci nie przesuwa jej partycji i wolumenów, oraz ich nie przydziela (jeśli były bez przydziału).

Jak naprawić pendrive, aby odzyskał pełną oryginalną pojemność. To bardzo proste i nie wymaga żadnych specjalnych znajomości tego zagadnienia. Możliwości do przywrócenia oryginalnej pojemności pendrive są aż 3 do wyboru.

1. Wykorzystanie konsoli systemowej do pracy na dyskach. Osobiście tego nie polecam, nie lubię w niej pracować, zbyt łatwo o błędy. Konsola nie jest wizualna ani też wygodna. Jest polecana raczej dla osób, które nie potrzebują szukania takich poradników jak ten. Czyli bardziej dla osób dobrze orientacyjnych się w systemach i ich komendach (tutaj chodzi o DISKPART LIST DISK). Oraz praca na konsoli z likwidacją partycji i przywracanie całościowej. Tutaj nie ma sensu się rozpisywać, gdyż jest to rozwiązanie lubiane dla zaawansowanych.

2. Wykorzystanie zewnętrznego programu do zarządzania partycjami na dysku. Do nadal moim zdaniem nie jest opcja warta uwagi. Po co sobie utrudniać życie programami zewnętrznymi. Przecież takie proste narzędzie jest wbudowane w system operacyjny. A więc pomimo licznych poradników na różnych stronach co do wykorzystania programów zewnętrznych – nie ma to moim zdaniem sensu.

3. Wykorzystanie narzędzia systemu Windows o nazwie „Zarządzanie dyskami”. Jak otworzyć te opcje – wystarczy kliknąć prawym klawiszem myszki na ikonę Windows w pasku zadań. Następnie wybrać opcję „zarządzanie dyskami” (Disk Management). Otworzy się okienko z widokiem dysków na komputerze – oraz podłączonej pamięci przenośnej – też jako dyski. Każdy będzie miał swoją nazwę (literę dysku) zgodnie z tym, jak jest określany na ten czas w systemie.

Jeśli mamy otwarte narzędzie zarządzanie dyskami i podpięty problematyczny pendrive – to widać na nim, że ma on utworzoną partycję na określoną ilość gigabajtów danych. Natomiast pozostałe pole – poza tą partycją jest szare. Pozostałe pole to miejsce nieprzydzielone na partycję, a więc niezagospodarowane.

Jak naprawić pendrive, aby odzyskać jego całą pojemność – tak jak było w stanie oryginalnym. To bardzo proste. Należy kliknąć na partycję widoczną na pendrive – prawym klawiszem myszki i wybrać usuń partycję (wolumin). Wtedy całość pendrive zostanie bez przydzielonego miejsca – szare pole. Na razie w tym kroku skasowaliśmy „przegrodę i podział” – wydzielenia miejsca na nośniku danych.

Następnie klikamy prawym klawiszem myszki na to szare pole naszego pendrive, w programie zarządzenie dyskami. Wybieramy opcję „dodaj wolumin prosty”. Wolumin prosty to nic innego, jak tworzenie dysku użytecznego („partycji”) i określenie jego pojemności. Przy tworzeniu nowego woluminu prostego – automatycznie wypełni się w okienku jego pojemność – będzie to zawsze cały obszar pamięci pendrive.

W okienku ilości woluminu – możemy to zmienić, na przykładowo mniejszy. Wtedy możemy dodać dwa osobne woluminy (dyski) na pendrive. Tak robimy tylko w przypadku, jeśli chcemy aby nasz pendrive miał w sobie więcej niż jeden dysk. Normalnie pendrive mają 1 wolumen prosty. Woluminy są więc niczym innym jak osobnymi wirtualnymi dyskami na dysku fizycznym. Czyli można powiedzieć są przegrodą lub jeszcze bardziej kontenerem pamięci.

Jeśli chcemy, aby nasz pendrive miał oryginalny rozmiar – to posiada on tylko 1 dodany wolumin prosty. Wolumin ten jest całością pojemności tego urządzenia, bez podziału go na osobne wirtualne dyski. Gdy wybraliśmy dodaj wolumin prosty i go dodaliśmy. To już pendrive w tym momencie jest cały naprawiony i działa jego pełna pojemność – jak w oryginalnym. Warto go potem sformatować. Oczywiście można to zrobić szybkim formatowaniem.

Na zakończenie warto dodać ciekawostkę. Kupując czasami bardzo tanie pendrive – na przykład w chinach – okazuje się, że nie mają one pojemności, które jest na nich zdeklarowana. Przykładowo system wykrywa pojemność pendrive 128 G lub większą – taką, jaką zakupiliśmy. Jednakże w trakcie nagrywania danych na urządzenie – okazuje się, że powstają błędy po osiągnięciu jakiegoś jej pułapu wykorzystania.

Dzieje się tak na skutek tego, że oszuści małe pojemnościowo pendrive – na przykład 64 G przerabiają programami, na widoczny znacznie większy wolumen niż faktyczna pojemność urządzenia. Na przykład widoczne 128 G lub więcej z przykładowych prawdziwych 64 G.

Zarządzanie dyskami w systemie nie pozwoli przydzielić więcej niż posiada fizycznie nośnik danych. Natomiast specjalne programy do tego, mogą fałszować tą wielkość do dowolnego dużego stanu. Dlatego gdy przekroczymy w nich magiczną barierę realnej pojemności, powstają błędy nagrywania powyżej prawdziwej pojemności. Dlatego nie warto łapać się na super okazje pamięci masowej. Lepiej kupować zaufanych marek i o sprawdzonych pozytywnych opiniach – niż nieznanego pochodzenia. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

4 komentarze

  1. Bardzo dobry poradnik. Myślałam że już mój pendrive całkowicie jest niesprawny i zepsuty. Instalowanie systemu było łatwe i poszło gładko. Natomiast po tym patrzę na pendrive i okazuje się, że zrobiło się z niego niecałe 10% pojemności. Bałam się o jego uszkodzenie. A tutaj da się to naprawić dość łatwo. Ogromne podziękowania za ten materiał. Myślałam że mój 256 G już na zawsze zostanie zaledwie 20 G. Teraz już działa jak nowy, cała pojemność powróciła.

  2. Korben M. pisze:

    Także instalowałem windows z pamięci przenośnej. Bootowalny super sprawa, a na koniec okazuje się, że urządzenie straciło pamięć. Zrobiłem dokładnie to co radzicie w artykule. Wszystko pięknie zostało naprawione. Nie sądziłem, że tak łatwo można to naprawić. Najlepszy artykuł jaki czytałem na ten temat. Dziękuję za niego

  3. Doxer21 pisze:

    Dało radę to ogarnąć na bazie tego poradnika. Szukałem takich informacji na wielu stronach i wszędzie było używanie komend w konsoli windows. To pierwszy artykuł jaki opisał to na bazie wbudowanego oprogramowania w sam system. Tutaj dokładnie widzi się co robi i jest to intuicyjne. Nie znałem tego narzędzia “zarządzanie dyskami” wcześniej. Jest tam tyle tego, że większości się nie zna. Teraz już zawsze będę wiedział jak naprawić pendrive w razie czego. Cała praca zajęła mi do 30 sekund.

  4. Szymon pisze:

    Zadziałało. Wszystko wyjaśnione krok po kroku. Bez bawienia się w programy. Super.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *