Jak rąbać drewno siekierą

Rąbanie drewnaOkres gdy palimy w piecach lub po prostu gdy jedziemy na wycieczkę pociąga za sobą przydatność rąbania drewna. Rąbanie drewna jest bardzo prostą czynnością o której jednak warto wiedzieć kilka informacji.

Rąbanie drewna nie jest tak naprawdę niebezpieczną czynnością, wymaga  tylko rozważnych ruchów. Do rąbania drewna przydaje się dobra siekiera – gdyż tylko nią można rąbać pniaki na małe szczapy nadające się do pieców czy ogniska.

Jak rąbać drewno – zaczynamy od przygotowania sobie jakiegoś największego pniaka na którym będziemy rąbali mniejsze pniaki. Pniak jaki mamy zamiar rozbić na mniejsze części ustawiamy pionowo na naszym dużym pniaku. Ułożenie wygląda tak że miejsca cięcia klocka drewna muszą być na dole oraz górze.

Siekierą staramy się trafić nie w środek pniaka lecz z jego jednej strony bok na słojach. Takie uderzenie pozwoli nam rozbić panika na dwie połówki. Następnie każdą polówkę ustawiamy bokiem do nas ale także z zachowanie góra i dół. Uderzenia powinny odłupywać jej kolejne małe części proste na długość całej połówki klocka drewna.

W przypadku drzew twardych i sękatych trzeba zastosować inną technikę. Uderzamy siekierą w jego górna partię na tej samej zasadzie jak wcześniej lecz tym razem nasze uderzenie kolejne będzie inne. Odwracamy naszą siekierę z pniakiem do góry nogami. Siekiera z drugiej strony powinna mieć obuch czyli płaską powierzchnię.

Teraz z całych sił uderzamy naszą siekierą na której znajduje się nadziany nasz pniak do górny nogami czyli obuchem o klocek na którym rąbiemy drewno. Siła uderzenia oraz ciężarku klocka pozwoli go rozłupać na dwie części.

Zasady rąbania drewna czyli jak bezpiecznie rąbać drewno – przede wszystkim trzeba pamiętać o tym aby nigdy nie przetrzymywać klocka drewna który rąbiemy nogą lub ręką – tak można sobie tylko uszkodzić nogę lub rękę jeśli się nie umie sprawnie posługiwać siekierą. Ruchy siekierą nie powinny być brane takim zamachem aż za swoich pleców – taki zamach tworzy za duży łuk i siekiera podczas jego wykonywania może wypaść nam z rąk.

Zawsze stoimy dalej od pniaka na wypadek gdyby siekiera się osunęła w rozmachu od pniaka – to zabezpiecza nasze nogi. Siekierą robimy zdecydowane ruchy z góry na dół a nigdy pod różnymi kątami w przypadku rąbania już poucinanych pniaków drewna. Jest to bardzo prosta umiejętność której może się nauczyć każdy w jeden dzień, czasami się ona na pewno przydaje. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *