Jak równać i wyrównać ziemię

Równanie ziemi działkaWyrównanie ziemi to częsty problem na działkach i ogrodach gdy chcemy je przekształcić na część rekreacyjną. Do zasadzenia trawy trzeba wyrównać grunt aby wszystko wyglądało schludnie i porządnie.

Ziemię równa się także po to aby nie tylko wyglądała równo i ładnie, ale aby była bezpieczna podczas poruszania się po niej.

Jak wyrównać ziemię – równanie ziemie jest proste ale wymaga trochę pracy. Do wyrównania ziemi potrzebujemy albo maszyn albo naszej własnej pracy. Tutaj o sposobach ręcznych wyrównywania ziemi. Do tego niezbędnymi narzędziami będzie szpadel oraz grabie.

Ziemię gdy porastają chwasty warto podlać chwastaxem – on wypali chwasty z korzeniami. Następnie gdy chwasty zostaną wypalone a ich system korzeni stanie się kruchy przystępujemy do równania terenu.

Równanie terenu zaczynamy od dokładnego przekopania całej ziemi szpadlem, głębokość nie mus być duża. Wystarczy około 10 cm. Dokładne przekopanie opiera się na tym aby ziemię spulchnić i potworzyć jej niespójną masę. Przy przekopywaniu powinno się rozdrabniać szpadlem większe bryły ziemi. Następny krok to równanie ziemi.

Do równania wykorzystujemy grabie. Ziemię przekopaną grabimy tak aby była równa i o już małej ilości bryłek. Gdy zagrabimy ziemię będzie trzeba ją utrwalić. Utrwalanie można wykonywać na dwa sposoby, albo całą zgarbioną ziemię przejechać ogrodowym walcem który ją wyrówna czy też kłaść szerokie deski dociskając je ciężarem ciała na całej powierzchni – jedna deska wystarczy. Lub sposób bardziej profesjonalny czyli zasadzenie trawy.

Trawa jeśli taką posiejemy sama zwiąże grunt i go usztywni. Wystarczy na zagrabionej równo ziemi posadzić trawę która stworzy przez system ukorzenienia twardy grunt. Gdy posiadamy walec ogrodowy warto przejechać nim zagrabioną ziemię a następnie posadzić trawę. W innych przypadkach polecam po grabieniu posadzić od razu trawę.

Dobrą trawę można nabyć także w sklepach internetowych. Zapraszam do przeczytania następnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. Tadeusz Bornicki pisze:

    U mnie było z tym dużo roboty. Na działce miałem doliny i góry a wszystko to jeszcze przewlekane kamieniami polnymi. Na początku samemu starałem się to wszystko doprowadzić do porządku ale ile można machać łopatą czy szpadlem. W końcu zamówiłem najtańszą firmę lokalną jaka mogła to ogarnąć spychem. Facet dwa razy przejedzie z łyżką i już jest dobrze a samemu by to zajęło kilka miesięcy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: