Jak rozmnażać kwiaty doniczkowe i zioła – ukorzenianie i szczepki

Rozmnażanie kwiatów i ziółRozmnażanie kwiatów doniczkowych jak i ziół opiera się na tej samej uniwersalnej zasadzie. Opisana tutaj metoda sprawdzi się zawsze. Rozmnożone za jej pomocą dowolne kwiaty doniczkowe oraz zioła będą zawsze silne i zdrowe.

Istnieją dwie metody rozmnażania kwiatów doniczkowych oraz ogólnie wszystkich ziół. Pierwsza jest pobieranie szczepek, a następnie ich ukorzenianie. Drugim sposobem jest rozsadzenie. Oczywiście o ile roślina ma samodzielnie wcześniej ukorzenione dodatkowe szczepki lub odnogi.

Najskuteczniejszą metodą jest pobranie szczepek, a następnie samoczynne jej ukorzenienie w wodzie. Wtedy rośliny są najmocniejsze i w pewnym sensie resetuje się ich zegar biologiczny. Mózg roślin znajduje się w korzeniach, dlatego ukorzenienie szczepki w wodzie – jest całkowitą odnową biologiczną rośliny.

W przypadku pobrania do rozsadzenia już ukorzenionej odnogi rośliny – może ona przejąć choroby lub problemy korzenne od rośliny macierzystej. Pobieranie ukorzenionych odnóg – to czynność prosta, ale nie nadaje się do wszystkich roślin. Nie wszystkie rośliny posiadają osobne młode odnogi z zapuszczonymi korzeniami. Jeśli roślina posiada coś takiego, wystarczy odkroić wraz z ziemią kawałek ziemi, tam gdzie została ukorzeniona lub rozerwać tą część ręcznie. Następnie wsadzić ją do nowej doniczki z ziemią i podlać. To wszystko w tym przypadku.

Pobieranie nowych szczepek – ta metoda nadaje się do każdego kwiatu doniczkowego, jak i wszelkich ziół. Należy uciąć lub urwać gałązkę rośliny wraz z kilkoma jej listkami. Mogę być to fragment gałązki lub ona cała – w zależności, jaki to jest typ roślin. Ważne aby była to łodyżka z listkami.

Następnie odciętą gałązkę wsadzamy do słoika lub dowolnego innego naczynia z czystą chłodną wodą. To już można nazwać szczepką – po kilku dniach stania w wodzie taka szczepka wypuści korzenie z łodyżki w wodzie. Z reguły wypuszczenie korzonków będzie trwało około tygodnia.

Należy poczekać, aż korzonki będą dość długie – czyli cała szczepka dobrze ukorzeniona. Dzięki temu dobrze i pewnie się przyjmie – gdy posadzimy ją w ziemi.

Szczepkę sadzi się tak samo jak każdą roślinę. Należy wsypać ziemi kwiatowej lub specjalnej ziemi do danej rośliny. Następnie zrobić w niej mały dołek i włożyć do niego roślinę. Pod ziemią powinny się znaleźć korzonki i odrobina gałązki. Pozostała część zielona powinna być nad ziemią.

Kolejnym krokiem jest podlanie posadzonej rośliny, aby korzenie już same się zakotwiczyły w ziemi. Jak widać jest to bardzo prosta czynność. Rozmnażanie kwiatów doniczkowych i ziół – to najlepsza metoda na posiadanie zawsze zdrowych i świeżych okazów. W przypadku ziół takie odnawianie jest konieczne. Zioła inaczej się rozwijają niż kwiaty, dlatego ich odnowienie ze szczepek jest bardzo ważne. Tylko dzięki temu mogą być silne i zdrowe.

Kwiaty doniczkowe i pobieranie z nich szczepek oraz ogólnie rozmnażanie z reguły jest wykonywane w celu powielenia. Rzadziej w celu odnowy całej rośliny. Typowe kwiaty w doniczkach są roślinami wieloletnimi i nie mają takich problemów jak zioła. Zapraszamy do kolejnych tematów oraz komentarzy.

Jeden komentarz

  1. Warkucki pisze:

    Dawno nie widziałem tak dobrego i krótkiego poradnika. Więcej w tym filmie się dowiedziałem niż po obejrzeniu kilkunastu filmów o rozmnażaniu kwiatów. Bardzo dziękuję za waszą pracę. Postaram się jeszcze w tym tygodniu zrobić nowe szczepki z co ciekawszych kwiatów. Mam zamiar kilka sprzedać, zawsze to jakiś grosz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *