Jak rozpoznawać ślady i tropy

Tropy zwierzątNa początku trzeba wyjaśnić czym są tropy a czym są ślady. Obie te grupy to dwie rożne sprawy i są zależne od kilku czynników.

Samo szukanie wskazówek na temat co zrobiło dany ślad i czego dotyczy trop nie jest tak bardzo trudną sprawą jak może się wydawać w pierwszym zetknięciu z tą dziedziną. Nauka tropienia jak i  rozpoznawania śladów jest podstawowym szkoleniem jednostek specjalnych, detektywów,  myśliwych.

Prawda jest taka, że tropić można wszystko a nie tylko zwierzęta, samo zaś znajdywanie celu i startu w tropach jest czymś szerszym w zastosowaniu niż może się to wydawać. W tej nauce można od razu powiedzieć że jeśli ktoś nie ma wyobraźni nigdy nie nauczy się tropić ani rozpoznawać ślady.

Powstanie pytanie dlaczego wyobraźnia ma tak kolosalne znaczenie, tutaj nie chodzi o wymyślanie tego czego nie ma ale o próbę rekonstrukcji z fragmentu czyli powiedzmy z elementu układanki, stworzenie całej gry. Tak jak w większości nauk nie liczy się tutaj tylko wiedza ale i doświadczenie, które nabywa się w terenie i metodą porównawczą aż osiąga się stopień praktycznie prawie nieomylności.

Osoba widząca przykładowo zagłębienie terenu, wiedząca że jest one pochodzenia antropogenicznego ale nie mogąca powiedzieć nic o nim więcej obecnie nie jest tropicielem. Na przypadku tego dołka zaczyna się myślenie czym został on wykonany po oględzinach jego ścian i kształtu, w jakim celu został wykonany po obejrzeniu terenu i otoczenia, czyli jego zastosowań. Przez kogo mógł być wykonany przez szukanie logicznego połączenia komu by było to potrzebne.

Oraz kiedy zostało to wykonane przez obejrzenie śladów zostawionych w obrębie tego punktu. Ilość pytań może się zwiększać lub zmniejszać i jest to tak naprawdę nie tylko ciąg logiczny ale jak sama nazwa wskazuje na ciąg czyli i matematyka. W tropieniu jest zasada nigdy nic na siłę, osoba starająca się łączyć ślady prędko zazwyczaj nie osiąga dobrych wyników.

Tropienie to jak zabawa w chowanego a osoba osiągająca wyniki musi mieć mocną wyobraźnię (np. od czytania książek bo one najmocniej ją rozwijają) i logikę działania, czyli umiejętność planowania i kojarzenia faktów.

Czym jest ślad – jest to miejsce lub rzecz mogąca dać nam wskazówkę na temat czegoś co miało miejsce, co było powodem wykonania jakiejś czynności. Może nim być wszystko to co nam podsuwa jakieś skojarzenia i daje się powiązać logicznie z innymi śladami aby były one od siebie zależne.

Śladem można nazwać złamaną gałązkę, przejechaną żabę, worek ze śmieciami, butelkę po piwie, odcisk palca, napisane słowo, dźwięk, błysk, smak oraz odczucie na przykład ciepłego ogniska lub blachy maski  silnika samochodu.

Czym jest trop – jest to zespół śladów które zostały powiązane do jednego i tego samego zdarzenia czy drogi. Jest to wszystko co było wykonywane od rozpoczęcia do zakończenia interesującego nas faktu. Tropem może być znaczona droga, znaki na drogach, ślady racic w lasach oraz inne elementy do których pasują minimum 2 ślady.

W tropieniu istnieje ważna zasada mówiąca o tym co zrobić gdy gubimy trop. Głosi ona że zawsze należy wrócić do ostatniego śladu jaki przypisaliśmy do danego tropu czyli miejsca tego śladu. Zasady standardowego śladu na przykładowo polnej drodze – gdy przejechał nią rower lub przeszło zwierzę ślad tego samego dnia jest wyraźny ostro krawędziowy i głębszy.

Po upływie około 5 godzin krawędzie śladu stają się coraz bardziej obsypane. Ślad świeży jest zaznaczony inną barwą odcinającą się od otoczenia, zarówno czasami przez wilgoć lub ułożenie inaczej ziaren pisaku. Po nocy ślad traci krawędzie o ile nie jest mocno głęboki, ślad na trawie prawie całkowicie zanika z powodu prostowania się trawy.

Rosa pojawiająca się wieczorami i trwająca do rana skutecznie zaciera wyraźność śladów. Samych śladów możemy szukać zarówno na ziemi i w powietrzu – po prostu wszędzie. Tutaj jeśli widzimy połamaną gałązkę odpowiedzcie sobie jak ten ślad się starzeje? Zamanie gałązki ciemnieje a listki więdną i usychają z biegiem czasu. Jak poznać kiedy paliło się ognisko?

Oczywiście tylko po cieple węgli, bo po dniu już są zimne, potem po kolorze ciemnym (na początku jest biały miał), następnie po wilgoci, węgiel strasznie ciągnie wilgoć z powietrza oraz po śladach wokoło ogniska. Każdy ślad ma odpowiedniki logiczne oparte na zasadach fizyki, matematyki i meteorologi.

Tych zasad nie da się tak przekazać ani nie potrzeba. Tropienia się uczymy na szlaku czy jak kto woli w terenie. Możemy się go nauczyć tylko dzięki praktyce, jest to zabawa w podchody a im więcej w  nią gramy tym jesteśmy sprawniejsi i bystrzejsi w postrzeganiu i zwracaniu uwagi na detale.

Tropić można tak samo w życiu fizycznym jak i internetowym. O tropieniu warto przeczytać więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *