Jak rzeźbić w drewnie – nauka

Nauka rzeźbieniaRzeźbienie w drewnie opiera się na kilku bardzo prostych zasadach. Po pierwsze drewno musi być albo miękkie albo mokre, po drugie rzeźbić można wszystkim tym co jest ostre i z szpicem.

Samo wycinanie w drewnie wzorów a potem kształtów nie jest bardzo trudne ale wymaga cierpliwości. Jest to taka sama rzecz jak wszystkie inne, czyli im dłużej przy tym siedzimy tym lepiej nam to wychodzi.

W rzeźbieniu w drewnie można zaczynać od wycinania spławików, potem popiersi, następnie ludków itp. W drewnie najłatwiej pomimo wszystkiego wychodzą wycięcia głowy. Najgorzej się struga drzewo mające być wklęsłościami – powodem tego jest fakt że każde drewno składa się z łyka, czyli żyłek drzewnych ciągnących się wzdłuż pnia.

W wyborze drzewa do rzeźbienia należy pamiętać  że nie morze on mieć sęków ani byłych gałęzi o ile one nie będą ujęte w rzeźbie. Najlepszym drewnem do strugania jest lipa lub klon. Są to miękkie drzewa łatwo dające się formować i lekko się kształtujące nawet pod nożem. Gdy nie mamy tych drzew pod ręka można zastosować nawet dąb ale musi on być moczony dość długo w wodzie a dokładnie minimum 2 dni aby drzewo zmiękło.

Do rzeźbienia wystarcza zwykły nóż z ostrym twardym szczytem mocno spiczastym. Oczywiście raczej nie chodzi tutaj o noże kuchenne, bo te mają za cienki metal łatwo więc je połamać. Chodzi tutaj o noże innego typu np: myśliwskie, wojskowe, rybackie itp.

Na samym początku strugania ważne jest zbadanie w którą stronę leci łyko drewna. Nie należy rzeźbić pod łyko lecz pociągać dłutem czy nożem wzdłuż niego, tak aby nie zadzierać innych warstw drewna, poza tymi jakie mamy zamiar kształtować.

Gdy zaczynamy rzeźbić zawsze zaczynamy od góry a nie dołu figurki. Góra jest na samym początku dlatego że najprościej ją wykonać a potem pracę odstawiać bezpiecznie. Także nasze myśli kształtu rzeźby oraz co więcej materiał da się obliczać budując od głowy. Gdybyśmy zaczęli od dołu mogło by się okazać że nie ma już miejsca na głowę bo wszystko zajmują nogi i tułów.

Do rzeźbienia w drewnie jak i zresztą w każdym innym materiale są specjalistyczne narzędzia. Do drewna można kupić zestaw dłut, zazwyczaj jest to 6 sztuk różnych narzędzi. Podstawowe narzędzia to rydełka rynnowe o 2 rodzajach tak samo skrobaczki ścięte skosem o 2 różnych wielkościach a także jedna prosta.

Ostatnie narzędzie to rydło w kształcie V. Te niby proste narzędzia zapewniają możliwość wyrzeźbienia bardzo złożonych figurek. Jest to dziedzina której trzeba poświęcać sporo czasu aby dobrze i ładnie coś rzeźbić.

Do całości świetnym dodatkiem jest wypalarka do drewna. Jest to narzędzie z dłutem które opala tam gdzie pociągniemy tworząc piękne kształty i barwy. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *