Jak sadzić i siać kwiaty

Sadzenie kwiatówKwiaty sadzi lub sieje się bardzo prosto. Jednakże istnieją tego różne metody, zależne od miejsca gdzie one mają rosnąć.

Inaczej sadzi się kwiaty doniczkowe a inaczej te znajdujące się na dworze. Kwiaty można sadzić zarówno z nasion jak i z bulw oraz sadzonek. W przypadku sadzenia kwiatów z nasion i sadzonek rzecz ma się podobnie jak do tych sadzonych z bulwy.

Jak sadzić kwiatykwiaty nasienne sadzi się tak samo jak wszystkie typowe nasiona, czyli pod przykryciem w glebie na głębokości 1 – 3 cm. Wkłada się kilka nasion do dołka a następnie przykrywa ziemią oraz podlewa miejsce sadzenia kwiatu. Jest to zdecydowanie najprostsza czynność.

Sadzenie kwiatów z sadzonek polega na przygotowaniu sadzonki. Sadzonki zazwyczaj wkłada się do ziemi wraz z doniczką, doniczka powinna być wykonana ze specjalnego tworzywa które się rozpuszcza w ziemi. Doniczki do sadzenia wykonane są na bazie podobnej do tekturki.

Istotne jest to, aby sadzić kwiaty w ziemi razem z doniczką czyli ziemią w jakiej rosła sadzonka, inaczej przystosowanie do nowej gleby mogło by być zbyt gwałtowne a kwiat mógłby się zmarnować.

Doniczkę wsadza się do otworu w ziemi i obsypuje ziemią, ważne aby doniczka była na tyle zakopana aby góra jej ziemi była na równi z ziemią obok doniczki. Sadzonkę należy następnie delikatnie podlać wodą. Rośliny o drobnej budowie warto dodatkowo ochraniać przez zastosowanie ogrodzenia w postaci rozciętej butelki lub specjalnej rabatki do sadzonek.

Wszystkie rodzaje kwiatów wyglądają znacznie lepiej w rabatkach i miejscach gdzie tworzą różnorodne lub obfite bukiety. Kwiaty mniejsze które nie posiadają silnego ukorzenienia można sadzić w doniczkach zwykłych do ziemi – szczególnie te które należy chować na zimę i nie są tylko jednoroczne.

Wtedy zasadzenie kwiatu w dużej doniczce jest znacznym ułatwieniem. Należy jednak pamiętać o regularnym podlewaniu ziemi w doniczkach.

Sadzonki powinny być sadzone w dobrze nasłonecznionych miejscach, promienie słoneczne są niezbędne do prawidłowego rozwoju roślin, ale nie miejscach gdzie słońca jest za wiele i wypala one ziemię. Zapraszamy do następnych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Sandre pisze:

    Zawsze wybieram do ogrodu to co będzie mogło przetrwać zimę w ziemi. Najłatwiej jest sadzić to czego nie trzeba wykopywać i przesadzać. Jest większość takich rośli ogrodowych ozdobnych tylko trzeba wybierać właśnie takie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *