Jak samemu zrobić drabinę

Robimy drabinęDrabina w wykonaniu jest bardzo prosta. Istnieje kilka metod budowy drabiny i kilka modeli w zależności od tego czego potrzebujemy.

Wszystkie modele drabin jednak są łatwe w wykonaniu samemu. Drabina taka jaką sami robimy może być wykonana zarówno z drewna jak i rurek metalowych.

Drabina może być o dowolnej długości lecz musi trzymać się zasad – drewniane nie mogą być łączone przegubowo – metalowe mogą być dospawane i nie ma z tym problemu. A więc zacznijmy opis jak zbudować własną drabinę.

Jak zrobić drabinę drewniana prostą – drabinę drewnianą o linii prostej wykonujemy na zasadzie złączenia szczeblami drabiny dwóch długich belek. Belki o dowolnej długości układamy równolegle do siebie i w zależności czy są one dość grube czy też nie, robimy następująco.

W przypadku grubych belek nacinamy w miejscach w których mają być szczeble lekkie rowki po to aby około 2 centymetry szczebla weszło w ten rowek – to wzmocni całą drabinę. Następnie wystarczy tylko szczebel który także jest krótką deską przybić gwoździami po każdej stronie mocowania na belce. Najlepiej użyć 2 gwoździ długich na każdą stronę szczebla – szczebel czyli powinien posiadać mocowanie 4 gwoździ.

W przypadku chudszych belek wystarczy bez nacinania przybić szerszą deskę jako szczebel drabiny na około 3 gwoździe na każdą stronę szczebla. Zawsze szczeble jak i całą drabinę impregnujemy aby nie próchniała by była zawsze silna i wytrzymała. Należy wyliczyć jaka jest jej odporność na nagięcia w przypadku długich drabin – im drabina wyższa powinna mieć grubsze belki boczne co wiąże się i z jej wagą.

Jak zrobić drabinę składaną drewnianą „piramida” – Drabina ta wygląda jak trójkąt po rozłożeniu – czyli dwa jej boki opierają się o siebie i są rozstawiane. Jest to rodzaj drabiny bardzo dobry do obrywania owoców czy malowania itp. – jest to po prostu drabina która nie wymaga opierania o cokolwiek gdyż sama dla siebie jest podporą.

Budowa tej drabiny jest także prosta a zaczynamy ją od posiadania 4 belek będących mocowaniami do szczebli drabiny a także jej wyznacznikami wysokości. Na początek tworzymy dwie identyczne drabiny jak w sposobie opisanym poprzednio.

Gdy już mamy dwie takie drabiny należy końcówki belek w miejscu w którym będą się one stykać przy rozłożeniu zaciosać pod takim kontem aby przy pełnym rozłożeniu czyli 75 stopni stykały się równolegle jak największą powierzchnią – na górze drabiny powstanie piramidka.

Piramidka ta czyli końcówki belek połączone z sobą można zaopatrzyć w zawias tak aby na stałe złączył te dwie drabiny. Zawias jaki zastosujemy musi być duży i bez progowy – czyli gładki. Powinien nie mieć on blokady pełnego obrotu czyli jego ramiona powinny się rozchylać na 360 stopni.

Gdy drabina jest połączona zawiasami to jeszcze nie koniec, teraz zajmiemy się ogranicznikiem rozstawu. Ogranicznik rozstawu drabiny jest to łańcuszek przymocowany do obu części drabiny na jej środku aby nie można jej było rozstawić bardziej niż o wspomniany wcześniej kont rozwarcia. Łańcuszek ten na około środku drabiny wkręcamy za ostatnie oczka do belek drabiny czyli takie łańcuszki są 2.

Aby go wkręcić używamy podkładki która przytrzyma oczko łańcuszka przez które idzie wkręt do belki z łańcuszkiem w drabinie. Tak samo robimy po obu stronach i na tej samej wysokości. Używamy więc do dwóch belek 4 wkrętów z podkładkami. Zapobiega to rozwarciu się drabiny podczas naszej pracy na niej w przypadku śliskich powierzchni a jest to bardzo ważne.

Jak zrobić drabinę metalową – po prostu trzeba posiadać rurki stalowe które spawa się do dłuższych rurek lub kątowników – wykonanie takiej drabiny jest identyczne poza nacinaniem na niej progów na szczeble – tutaj po prostu spawamy rury do szkieletu i to wszystko. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. Ostrudzki Philip pisze:

    Zrobiłem w swoim życiu już dużo tego typu sprzętów. Drewniane wcześniej czy później zawsze się uszkadzają na stopniach bo drewno jest ograniczono wytrzymałe. Metalowe spawane na szczeblach do rurek jest bardzo trwała ale za to ma dużą masę. Koniec końców, dobry sprzęt tego typu z aluminium nie jest taki drogi i można kupić coś fajnego i bezpiecznego. Im wyższa tym powinniśmy wymagać od niej więcej bo tym staje się przebywanie na niej wysoko bardziej niebezpieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: