Jak samemu zrobić łuk

Prosty łuk do strzelaniaŁuk jest narzędziem i bronią miotającą z grupy strzeleckich. Jest to broń biała z techniki zastosowania. Standardowy łuk jest drewniany i miota strzałami które w zależności od celu są drewniane lub trzcinowe, ewentualnie w dzisiejszych czasach z tworzywa.

Łuk jaki wykonamy ma nośność strzał – czyli zasięg około 100 – 200 metrów. Łuki są specyficznym narzędziem gdyż ich celność zależy tylko od wprawy strzelającego.

Nie ma tutaj tak widocznej zasady że stojąc bliżej znacznie łatwiej się trafi – tak samo trafia się w cel z różnych odległości jeżeli się go dobrze widzi i ma wprawę w strzelaniu z łuku. Sposobów strzelania jest kilka – najprostszy czyli po linii prostej o małym zasięgu oraz strzały opadające, strzelając bardziej w górą który jest dalszy.

Moc łuku zależny od grubości jego korpusu i przede wszystkim rodzaju sprężystości drewna a także cięciwy i strzał oraz możliwości mocy jego naciągu.

Co należy posiadać do zrobienia łuku: Prosty kij leszczynowy świeżo ucięty. Długość takiego kija ma mieć około 1,5 metra a grubość 2,5 – 3 centymetry. Drewno powinno być nie strugane na punkcie przyszłego zgięcia. Sznurek od snopowiązałki lub jeszcze lepiej grubsza żyłka która będzie bardziej sprężysta i wytrzymała.

Jak zrobić łuk – Prosty kij należy na końcówkach górnych zaciąć tak by powstał rowek.  Teraz przywiązujemy cięciwę z jednej strony łuku umieszczając ją tak aby jej bieg wszedł w wycięty przez nas rowek.

Następnie go nagiąć tak by tworzyło się prawie ale nie całkowite półkole. Teraz należy przywiązać w identyczny sposób drugi koniec. W tej czynności często muszą pomagać inne osoby. Można też nagiąć łuk własnym ciałem do wiązania ale może on wtedy sprężynować.

Gdy mamy już tak zrobiony łuk sprawdzamy jego mocowania gdyż muszą być bardzo mocno trzymające. Łuk można skrobać z kory od góry i dołu, ale nie tam gdzie jest jego środek – Jeśli udał nam się dobry i prosty będzie to widać na oko.

Należy pamiętać aby nie strzelać z łuku do ludzi ani zwierząt. Łuk to świetna zabawa i można nią z powodzeniem strzelać na wolnych przestrzeniach do tarcz czy snobów siana. Należy jednak przy nim być ostrożny. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *