Jak samemu zrobić tratwę

Tratwa na wodęTratwa jest to urządzenie pływające do przewożenia ludzi po wodzie. Różnią się one od łodzi tym, że niema wklęsłego miejsca w profilu oraz oznakowania przód i tył. Tratwy mogą być kwadratowe lub prostokątne. Średnia wielkość tratwy może pomieścić 2 osoby.

Kiedyś tratwy wykonywało się z pali drzewa – ale w dzisiejszych czasach było by to trudne do wykonania i za ciężkie, więc można to rozwiązać inaczej. W dzisiejszych czasach do amatorskiego sklecenia stabilnej tratwy jest potrzebne kilka kanistrów plastikowych lub małych beczułek ostatecznie gruby styropian. Tratwy powinny być bardzo staranie wykonane.

Potrzebne części do budowy tratwy na kanistrach lub styropianie.

Układamy deszczułki tak aby wyraźnie wyznaczyły cały pokład tratwy – następnie zbijamy je poprzecznie co jakiś czas inną deską. Teraz gdy pokład jest już gotowy potrzebujemy minimum 6 kanistrów o pojemności co najmniej 10 litrów jeden – im więcej tych pojemników tym lepiej.

Układamy pojemniki obok pokładu na jego kształt tak aby równomiernie kanistry były podzielone na wielkość pokładu. Teraz nakładamy na nie pokład. Następnie wiercimy w pokładzie dziurki na śruby które wejdą w kanistry.

Kanistry nie będą tonąć gdyż lustro wody będzie nad dziurkami – na jeden kanister należy zastosować minimum 4 wkręty, od pokładu do nich aby się trzymały. Następnie gdy są już zamocowane odwracamy tratwę i kolejnymi kilkoma deskami złączonymi z sobą robimy połączenie między kanistrami – tym razem nie wiercimy.

Na pokładzie powinno być kilka otworów nie do kanistrów lecz między nimi. Przez te dziurki przeciągamy linkę która mocuje także sztywno profil jaki nałożyliśmy na kanistry od spodu.

Profil ten można także przykleić do kanistrów nawet sylikonem czy dowolnym klejem. Taka tratwa mimo tego że wykonana prowizorycznie będzie służyć na lata – deski można smołować aby nie gniły od wody i zmiennych warunków na dworze. Identycznie jak tutaj ma się przygotowanie tratwy na styropianie z tą różnicą że należy zrobić 2 pokłady jeden co będzie pod wodą i ten górny.

Następnie boczne zabezpieczenia przez wypłynięciem styropianu – sam styropian kleimy ze sobą aby tworzył masę – jest to najstabilniejsza tratwa jeśli mamy dużo grubego styropianu.

Budowa tratwy na beczkach

Tutaj pokład wygląda tak samo jak w poprzednim schemacie ale mocowanie jest inne. Beczki leżą wzdłuż pokładu pod spodem. Beczki nawiercamy przy 30% od ich górnego grzbietu jak leżą z 4 stron i mocujemy do nich uchwyty lub pętelki. Należy zrobić to tak, że trzymadła pętelki są dużym bolcem w beczce aby nie wyskoczyły.

Teraz mocujemy mocną linkę do trzymań na sztywno i pokładu. Następnie dobrze gdy beczułki połączymy z sobą i dodatkowo usztywnimy z pokładem. Może to być przepuszczenie przez ich rogi szura a następnie umocowanie go do pokładu lub nałożenie siatki na beczki kończącej się na pokładzie.

Beczkowa tratwa ma bardzo dużą wyporność ale ciężej zrobić w niej dobrą stabilność. Do takich operacji należy używać naprawdę grubego sznurka.

Pamiętajmy że osoby korzystające z takich jak i innych tratw i pontonów muszą umieć pływać. Tratwy przed użyciem należy przetestować i zastosować wszystko by były sztywne i stabilne. Do ich napędu może być sprofilowany na kształt wioseł kawał deski czy cokolwiek przypominające wiosło. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *