Jak ścinać i podkręcać piłki w tenisie stołowym

Rotacja tenis stołowyTenis stołowy to gra bardzo wciągająca, ale zazwyczaj tylko dla osób które zdobywają kolejne szczeble umiejętności w tej grze. Sama gra pomimo nawet licznych niepowodzeń nie jest trudna.

Z tego co wiadomo kształtuje ona charakter. W tenisie stołowym potrzebne są fortele i gra strategiczna. Nie oszukujmy się pingpong dla osób grających dobrze jest strategią i grą logiczno – umysłową. A dlaczego dowiecie się w tym artykule o tym także. Tutaj informacja jak używać podstawowych utrudnień dla przeciwnika, czyli podkręcanie piłki oraz jej ścinanie.

Jak ścinać piłkę w tenisie – ścinanie piłki jest bardzo proste, tylko trzeba znać zasady jak ją ścinać. Mitem jest że ścina się ją tylko uderzając powierzchnią rakietki, tak aby ją pokierować w połówkę stołu przeciwnika. Na pewno osoby tak robiące trafiają w siatkę albo za stół i rzadko tam gdzie miały zamiar.

Aby dobrze i celnie ściąć piłkę należy nie tylko uderzać ją powierzchnią rakietki płasko lecz nadać piłce również rotacji.

To nie tylko uderzenia płaskie wprowadzają piłkę w obszar przeciwnika, także podkręcenie piłki rotacją do przeciwnika. Jest to pokręcenie które działa w normalnych warunkach jak te za stół typu Top Spin. Wykonuje się je bez ścinania w taki sposób że piłka musi się obracać czołem ku naszemu przeciwnikowi z jak największą szybkością.

Ścinanie piłki musi przebiegać tak że ciągniemy rakietkę w powietrzu zanim w nią uderzy piłka – w pochyloną część rakietki aby piłeczka otrzymała jak największe tarcie. Ścięta piłka musi być zawsze rotacyjna. Kolejna sprawa i równie ważna gdy ścinamy piłkę musi nasze ciało posiadać odpowiednią pozycję.

Trzeba się wychylić nad stół aby mieć maksimum operatywności. Zawsze przy ścinaniu piłek nachylamy się nad stołem i ciągniemy rakietkę aby nadać piłce rotacji. Jest to bardzo proste. Inny rodzaj ścinania piłki to uderzenie rakietką od dołu. Czyli górną częścią nawierzchni przy ścięciu do siatki typu Back spin.

Tutaj jednak nie da się opisać jak to zrobić gdyż nauka tego ścięcia musi wynikać tylko z samej praktyki gry. Rakietka uderza piłkę górną warstwą w pozycji płaskiej przy wsuwaniu rakietki pod tor piłki. Niedoświadczeni gracze albo uderzą piłkę kantem lub po prostu poszybuje ona im wysoko nie dając efektu. Cała nauka ścinania wymaga ćwiczenia.

Jak podkręcić piłkę w tenisie –  Podkręcanie opiera się oczywiście tylko na jej rotacji. Aby dobrze podkręcić piłkę musimy uderzyć ją rakietką z maksymalnym tarciem, czyli w pozycji pochylonej. Trzeba tutaj wyczuć dobrze moment w którym piłka uderzy o powierzchnię rakietki.

Zanim piłka spadnie na rakietkę trzeba już rakietką wykonywać ruch ciągnący aby styk odbicia nadał tarcie. Podkręcać można na wiele sposobów. Piłki z rotacją za stół, w siatkę, w boki lub inne rotacje.

To jak piłka będzie się kręcić zależy tylko od tego z jakiej strony i w jakim kącie podkręcimy piłkę. Ważne jest to aby nauczyć się to robić szybko i mocno, oraz nie dawać poznać w jaki sposób jest to piłka rotacyjna.

Najprostsze uderzenie rotacyjne to uderzenie na zasadzie nakrywania piłki rakietką ciągnącą, tak aby wkręcała się piłka w stół lub wsunięcie rakietki pod piłkę aby wkręcała się ona w siatkę przeciwnikowi.

Warto dodać że piłkę na dowolnej wysokości można ściąć jak i podkręcić. Nawet takie piłki przy samym stole. Wszystko tutaj opiera się na jej odpowiednim podkręceniu i wyczuciu mocy uderzenia. Z czasem grania i stawiania sobie wyzwań wychodzi to coraz lepiej. Ważne jest to by stawiać sobie wyzwania.

Gra z słabszymi przeciwnikami nie jest rozwijająca, najlepiej grać z jak najlepszymi przeciwnikami i z jak największa liczbą różnych graczy. Z czasem każdy wyrobi sobie swój styl gry, który będzie jego standardem. Ostatnia rada nie warto chcieć wygrywać za wszelką cenę, ma to być spokojne rekreacyjne odbijanie gdyż stres nie działa na korzyść. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: