Jak ścinać wysokie piłki w tenisie stołowym

Ścinanie wysokiej piłkiŚcinanie wysokich piłek w tenisie stołowym działa na zupełnie innej zasadzie niż pozostałych uderzeń.

Wysokie piłki charakteryzują się tym, że mogą podczas standardowego ścinania zachować się zupełnie inaczej niż się tego oczekuje.

Przede wszystkim ścięcie typowo topspinowe będzie skutkowało zazwyczaj wyleceniem piłki za stół a nie trafienie w pożądany punkt. Jest kilka metod aby ten manewr przeprowadzić skutecznie.

Przede wszystkim warto odczekać, aż piłka będzie na dogodnej wysokości – a nie atakować jej zbyt wysoko nad blatem stołu lub poza nim.

Najlepiej wykonać uderzenie na wysokości nie większej niż podwójna wysokość siatki nad stołem – choć to jest zależne od wzrostu zawodnika jaki wykonuje ten manewr. Ścięcie piłki wysokiej można wykonać także na zasadzie uderzenia przykrywającego piłkę rakietką.

Takie uderzenie nie nadające piłce dodatkowej rotacji i szybko sprowadza ją ku dołowi bez dodatkowego efektu jej unoszenia. Dlatego powinno się rakietką mocno nakryć piłkę podczas uderzenia zdecydowanie kierując ją ku dołowi, bod niskim nachyleniem aby nie uciekała ona po zbyt dużej pochylni a tym samym nie wypadał za stół do gry.

W przypadku ścinania wysokich piłek z rotacją warto wykonać zdecydowane uderzenie aby następował jak najmniejszy kontakt piłki z okładziną rakietki a tym samym aby przeniesienie rotacji nie było zbyt mocno odczuwalne.

Najlepszym rozwiązaniem jest albo wspomniane wcześniej nakrycie piłki przez prawie płaskie uderzenie rakietką ku dołowi nad stołem w pole przeciwnika.

Lub odczekanie aż piłka znajdzie się na odpowiedniej do tego ataku wysokości – są to najprostsze a zarazem najbardziej bezpieczne i skuteczne rozwiązania, których warto się nauczyć. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. Kiewrat pisze:

    Dobra rada nie podskakiwać podczas uderzania piłki tylko czekać stabilnie na moment do uderzenia. Odrywania pozycji ciała od podłoża stwarza mniejsze szanse na odbiór po szybkiej kontrze. Wysoka piłka nie jest najprostsza o ile ma jakąś rotację nie tylko topspinową ale może boczną lub czasami nawet wsteczną. Dlatego najlepiej czekać na jej odpowiednią wysokość do ataku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *