Jak się łatwo nauczyć pływać

Nauka pływaniaBardzo wiele osób nie umie pływać, a często ci co mówią że umieją nie przepłyną dystansu 50 m. Brak tej umiejętności nie jest niczym złym ani wstydliwym. Samo pływanie natomiast nie jest taką łatwą sprawą więc nie należy się zniechęcać do jego nauczenia po kliku nieudanych próbach.

Próbach na płytkiej wodzie bo tylko na takiej się uczymy pływać.

Bardzo ważne jest to, aby nie uczyć się pływania głębiej niż na wodzie sięgającej nam do pasa. Także to, że nigdy nie uczymy się pływać nad morzem bo jest to praktycznie niewykonalne a same falowanie nam tego nie ułatwia – nie mówiąc o prądach wodnych znoszących nas głąb morza.

Naukę pływania w wodzie należy najlepiej robić niedaleko innych ludzi i zawsze pod nadzorem osoby doskonale umiejącej pływać a także silnej, czyli o dużej wyporności dzięki swojej sile ramion. Nie ma sensu się wstydzić próbując pływać na płytkiej wodzie, bo każdy od tego zaczynał bez względu od wieku. Z podstawowych stylów najtrudniej jest się nauczyć pływać kraulem, dość prosto natomiast żabką i pieskiem oraz na plecach.

Jak zacząć pływać w wodzie – wystarczy że wejdziemy do wody sięgającej nam maksymalnie do pasa i dość długim i nie spadzistym brzegu, tak aby nie trafić podczas naszych prób na głębszą wodę. W stylu żabka i piesek ruchy są podobne.

Kładziemy się na wodzie tak, aby wystawała nam głowa i zaczynamy przebierać rękoma z lekka w zgięciu wyciągniętymi przed siebie dłońmi na kształt łopatek odpychających od dna. Tak samo muszą pracować stopy nóg. Jest to dość męczące więc na początku przepłyniecie z 4 metry.

Naukę pływania robimy tylko w wzdłuż plaży lub do plaży a nigdy w innych kierunkach. Żabka to rozgarnianie rękoma wody pod ukosem na boki a następnie podciąganie rąk pod swoją klatkę piersiową i ponownie wykonujemy ten ruch. Ważne jest to aby nie prostować rąk wyrzucając wodę, tylko robić to do zgięcia 120 stopni i powrót rąk. Woda jest ciężka i inaczej bardzo szybko się zmęczymy.

Nogi w żabce pracuję podobnie jak ręce czyli podwijamy je na boki a następnie wypychamy je co daje nam napęd – stopy muszą być wtedy ułożone do siebie. Osoby nie przekonane takim opisem powinny podpatrywać opisane style jak pływają ich nazwo-twórcy – czyli Żaby i Pieski.

Styl pływania a często i dryfowania na plecach jet najmniej męczący gdyż nie musimy wykonywać żadnych ruchów aby nasze ciało utrzymywało się na wodzie. Kładziemy się plecami na wodzie i prostujemy kończyny tak aby tworzyły linię prostą na powierzchni. Głowa powinna być zanurzona leżąc prawie cała, wystaje nam tylko twarz z wody.

Pamiętajmy że uczymy się pływać tylko przy osobach które już to potrafią i tylko na płytkiej wodzie wzdłuż plaży lub do plaży. Do nauki pływania nie są nam potrzebne płetwy ani okulary  – ostateczne można użyć zatyczek do nosa. Osoby uczące się reagują na zanurzenie zbyt impulsywnie i się szamoczą już bez kontroli więc zatyczki są nawet wskazane. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *