Jak się nauczyć jeździć na nartach

Na nartachJazda na nartach jest dość prostą czynnością której jednak trzeb się nauczyć na zasadzie prób i błędów. Aby dobrze jeździć na nartach wystarczy około tygodnia praktyki. Narty w technice jazdy różnią się od snowboardu tym że sama technika zjazdu jest zupełnie inna.

W jeździe na nartach dla początkujących zawsze bolą łydki od sterowania, w przypadku snowboardu chodzi już o ból tyłka od wywrotek. Narty same w sobie nie są bezpieczniejsze od snowboardu i jest to najstarszy rodzaj zjazdów w pozycji stojącej.

Jak nauczyć się jeździć na nartach – zaczynamy od podstaw czyli znalezieniu sobie bardzo małej górki bez żadnych przeszkód oraz osoby która będzie nas asekurowała. W nauce na nartach najważniejszą rzeczą jest to że nigdy nie zaczyna się uczyć z kijkami.

Kijki dla osoby nie umiejącej jeździć będą poważnym zagrożeniem gdyż odruch psychofizyczny w wywrotce nakazuje nam podpierać się rękoma. Podparcie się rękoma oznacza wbicie sobie kijków zawieszonych na naszych nadgarstkach pod brodę i jest to bardzo niebezpieczne.

Podstawy jazdy zaczynają się od tego że należy spróbować nauczyć się trzymać równowagę na nartach. Dobrze jest się nauczyć przewracać czyli zawsze uginać kolana aby nasz ciężar ciała uderzał z jak najniższej wysokości o podłoże.

Także samo padanie powinno być dostosowane do bezpiecznej pozycji czyli ugięcie kolan ręce w boki na zasadzie podpórek a nie pod siebie (łatwo złamać). Nartami jeździmy nie pionowo z górek tylko łukami czyli bokiem lub ukosem wzdłuż stoku.

Narty powinny być dobierane do osoby jaka z nich korzysta czyli ich ciężar, szerokość oraz długość. To jakie narty wybrać doradzi osoba do tego kompetentna w wypożyczalni tego sprzętu lub sklepie.

Przy samej jeździe należy trzymać ręce blisko korpusu ciała po jego bokach, można nimi manewrować pomagając utrzymać równowagę, ale nie należy ich trzymać przed sobą.  Pierwsze stoki na jakich uczymy się zjeżdżać to oczywiście nie tylko małe góreczki ale także miejsca o równej nawierzchni z szerokimi miejscami do jazdy – aby na nic nie wpaść.

Do jazdy na nartach konieczne z ubioru są grube i ciepłe rękawice, dobrze zaizolowana kurtka – najlepiej narciarska, gogle na oczy oraz czapka. Spodnie także powinny być zmiękczane oraz z ochraniaczami na kolanach i tyłku. Kalesony jak najbardziej wskazane.  

Po za tym liczy się zdrowy rozsądek i nie przecenianie własnych umiejętności. Kursy jazdy na nartach można zarezerwować w Internecie, wychodzi taniej niż rezerwacja dopiero na miejscu przed stokiem. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *