Jak się odchudzać na rowerze – zwykłym i stacjonarnym
Jazda na rowerze może bardzo skutecznie pomóc w odchudzaniu. Bez znaczenia czy wybierzemy rower zwykły lub stacjonarny – efekty mogą być podobne. Zarówno rower tradycyjny i stacjonarny wymusza ruch użytkownika na tej samej zadzie.
Warto jednak wiedzieć, że aby się skutecznie odchudzać za pomocą roweru trzeba poznać kilka informacji. Rower jest jednym z najlepszych wyborów co do uprawiania aktywności fizycznej. Najbezpieczniejsze oraz najczęściej polecane są dwie metody aktywności, a mianowicie jazda rowerom lub marsze. Obydwa charakteryzują się stosunkowo dużą ilością spalanych kalorii i są bezpieczne – dla osób w każdym wieku oraz o dowolnej wadze.
Jazda na rowerze potrafi spalać około 300 – 500 kalorii na godzinę. Czyli 150 – 250 na każde 30 minut. Można spotkać się z różnymi informacjami na ten temat. Podane przez nas dane są pewnikiem, a nie informacjami zawyżanymi. W wielu publikacjach będzie określenie spalania kalorii przy tym poziomie na prędkości około 20 km/h – co jest błędem. Ile spalimy kalorii podczas jazdy rowerem jest zależne od tego ile ważymy, jaka jest nasza kondycja fizyczna oraz jak ciężko jest wprowadzać rower w ruch.
Zupełnie inną ilość kalorii się spala jadąc na powierzchni płaskiej niż pod górę, czy choćby w terenie mieszanym. Tak samo zupełnie inne wyniki powstają w zależności od wagi cyklisty oraz jego kondycji fizycznej.
Najważniejszą informacją jest to, że dzięki rowerami można się szybko odchudzić oraz zbudować realną kondycję fizyczną.
Aby się szybko i skutecznie odchudzać przez jazdę na rowerze – należy jechać tak, by się zmęczyć. Tutaj nawet nie chodzi o sam czas, nie chodzi o dystans ani szybkość – chodzi o to, aby nasze ciało się zmęczyło. Więc można jechać rowerem powolną jazdą ale przez dłuższy czas i dystans – to będzie spalało kalorie z organizmu. Lub jechać nawet na krótkiej terasie forsując, by szybko się odczuwalnie zmęczyć.
W zależności którą metodę jazdy na rowerze wybierzemy – organizm sam przechodzi w tryb pracy wykonując interwały, aeroby czy ćwiczenia kardio.
Jedynie jazda na rowerze powolna i krótka zawsze będzie bez widocznych efektów. Czyli taka, gdzie ciało się nie zmęczy ilością pracy nakładowej lub intensywnością pracy – nawet w którym czasie.
Odchudzenie przez jazdę na rowerze oraz ogólnie zachowania kondycji to naszym zdaniem jest uśrednienie treningów. Trasa wynosząca od 5 km przy jeździe około 18+ km/h lub jazda na dystansie około 15 km w górę przy spokojnej jeździe we własnym tempie. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie i szybko przynoszące efekty. Musi być jednak systematyczna. Warto także nastawiać się na bicie własnych rekordów – a więc początki nie powinny być za bardzo intensywne i długie – aby wraz z rozwojem kondycji dopiero powstępowały wyznaczone cele.
Ćwiczenia warto uzupełniać dodatkowymi zestawami w domu, rozciągnięciami, truchtem w miejscu czy dowolnymi innymi. Jeśli jest poważny problem z nadmierną wagą – polecamy przede wszystkim spacery i wymiennie jazdę na rowerze w tempie bez znacznego przeciążania układu krążenia. Czyli dłuższą spokojniejszą jazdę. Jeśli problem z nadwagą nie jest duży, a chcemy odchudzić się z niezbyt dużej ilości tłuszczu – to można wybrać jazdę bardziej forsowną i szybszą – nigdy natomiast to przeciągnięcia swoich sił.
W przypadku rowerów stacjonarnych ustawia się ręcznie poziom oporu lub steruje nim program. Bardzo dobrze sprawdzają się rowery stacjonarne magnetyczne z komputerem – który sam steruje zmiennością oporu. Wtedy to wszystko imituje prawdziwą jazdę na rowerze, gdzie czasami jest pod górkę a czasami z górki czy po prostej.
Warto dodać, że na rowerze stacjonarnym można teoretycznie szybciej osiągać rezultaty. Z tego powodu, że na nim praktycznie cały czas się kręci pedałami, nie tak jak na tradycyjnym. Ich liczniki z reguły pokazują szybszą jazdę niż na rowerach tradycyjnych przy podobnym zachowaniu dystansu jazdy w jednostce czasu. To nie jest błąd – po prostu rowery stacjonarne nie mają odniesienia do obwodu kół, jak w przypadku rowerów trakcyjnych. Te dane są wyliczane na bazie samych obrotów a nie obwodów koła jako takiego.
Odchudzanie przez jazdę na rowerze jest bardzo bezpieczna formą i jedną z najbardziej skutecznych. Zdecydowanie warto więc korzystać z tych możliwości. W ładną pogodę można korzystać z roweru tradycyjnego na dworze, a podczas pogody brzydkiej z roweru stacjonarnego w domu. To wszystko bardzo szybko zacznie przynosić rezultaty. Warto pamiętać, że lepiej także uprawiać aktywność po posiłku niż spożyć posiłek po takiej aktywności. Wtedy efekty przyjdą bardzo szybko. Zapraszamy do kolejnych tematów i komentarzy.
Ja jeździłam na rowerze stacjonarnym przez ponad 3 miesiące. Schudłem około 10 kg w tym czasie. Co dziennie jechałam trasą bliską 20 km. Tylko robiła to na dwie tury, z rana i wieczorem przed snem. Piłam wiele wody i jechałam ile mogłam ale na spokojnie. Bardzo ładnie zredukowało mi to wagę. A z tym co piszecie może wyniki były by jeszcze lepsze. Do odchudzania rower stacjonarny jest bardzo dobry tak samo jak ten co jeździ nim się na dworze.
Odchudzanie przez jazdę na rowerku jest jak najbardziej bardzo dobrym pomysłem. Tak samemu zrzucałem kilogramy ale z użyciem roweru zwykłego. Raczej nie sądzę aby miało znaczenie czy będzie chodzić o zwykły czy stacjonarny. Jeździłem kiedy tylko mogłem. Schudłem po miesiącu ponad 3 kg. Potem poprawiała mi się wydolność i nadal traciłem wagę ale już troszkę wolniej bo z 1 kg na miesiąc ale przybyło trochę mięśni.
Zrzucanie kilogramów za pomocą tego urządzenia jest bardzo dobrym pomysłem. Ale faktycznie jest jest też najbardziej efektywną formą. Wiele osób bardzo otyłych przecież jeździ sporo i nie pomogą im to za bardzo. Bycie cyklistą bez jazdy wysiłkowej wcale nie daje ogromnych ilości spalonych kalorii.
Spala ale nie jakieś super ilości. Tyle samo spala lub nawet być może więcej spacer. Z czego taki sam dystans spacerem spala ich o wiele więcej. Spacery niestety są często niedoceniane przez wiele osób. A jest to najbardziej bezpieczna i wydajna forma na zrzucenie nadmiaru kilogramów.