Jak się pozbyć i usunąć kleszcza

Pozbycie się kleszczaKleszcz jest to pajęczak i zarazem pasożyt żerujący na krwi swoich ofiar.

Podobno pasożyt ten po napiciu się dostatecznej ilości krwi odpada – jednakże nie można dać się zwieść, zazwyczaj potrafi siedzieć w ciele żywiciela kilkanaście lat o ile się go nie usunie.

Kleszcze mogą wywoływać różne choroby. Najczęstsza choroba pochodząca od kleszczy to borelioza i zapalenie opon mózgowych – co jest bardzo niebezpieczne. Przez kleszcza można się nabawić także zakażenia krwi.

Kleszcz jest to bardzo mały pasożyt w początkowym stadium, z biegiem czasu jeśli się szybko go nie usunie będzie przypominał sporą brodawkę z nogami. Kleszcza można złapać przede wszystkich w lasach liściastych i wysokich trawach. Z drzew głównymi jego siedliskami są dzikie bzy oraz leszczyny, także jest bardzo częsty w wysokich trawach.

Najczęstsze występowanie kleszcza to obrzeża lasów i łąk. Po każdej wizycie w takich miejscach należy bardzo dokładnie się obejrzeć, czy nie przynieśliśmy go na sobie do domu. Kleszcze nie wpijają się od razu w ciało, lecz szukają najmiększego miejsca i w miarę zacisznego.

Kleszcz wpija się po upływie 5 godzin w skórę – dlatego po wizycie w miejscach gdzie może on występować należy się dokładnie wykąpać.

Gdy na drugi dzień od wizyty w miejscach jego występowania coś zaczyna swędzieć i robi się czerwona plamka z małym pieprzykiem wiemy że mamy kleszcza już wgryzionego. Tutaj należy działać jak najszybciej i tylko w taki sposób jak tutaj pisze.

Kleszcze absolutnie nie smarujemy niczym aby łatwiej wyszedł, takie coś może doprowadzić do jego wymiotów i jest duże prawdopodobieństwo zakażenia. Kleszcze trzeba się szybko pozbyć, aby chorób nie wniósł do organizmu – to się dzieje po kilku dniach od czasu jego wgryzienia.

Jak usunąć kleszcza – jest praktycznie tylko jeden na to dobry domowy sposób, do którego potrzebujemy pincety. Może też przydać się szkło powiększające w wczesnej fazie aby popatrzeć na naszego kleszcza i dobrze go złapać oraz potem sprawdzić ranę po jego wykręceniu.

Kleszcza łapiemy pincetą jak najniżej przy skórze i wykręcamy go w przeciwną stronę do wskazówek zegara. Najlepiej jest określić gdzie kleszcz ma górę i spód aby za nie złapać go pincetą i wykręcić z ciała.

Po kleszczu pozostanie nam czerwony lekko napuchnięty ślad, który należy dokładnie obejrzeć szkłem powiększającym czy coś tam nie zostało (na przykład jego głowa). Gdy wszystko jest w porządku przemywamy ranę spirytusem lub wodą po goleniu – chodzi o odkażenie rany.

Gdyby została głowa pasożyta po wykręcaniu choć bardzo rzadko się to zdarza,  należy ją usunąć na przykład tępą igłą. Na początek wystarczy tylko płukać ciepłą wodę. Samo usuwanie głowy nie jest już tak bardzo potrzebne gdyż ona sama jest nieszkodliwa.

Z czasem sama wyjedzie z ropą. Można także udać się z takim problemem jak kleszcz do lekarza i  on zastosuje to samo co my + balsam na obrzęk który sam zniknie  do 5 dni. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.