Jak się pozbyć smrodu z pralki – usuwanie brzydkiego zapachu pralki

Zapach z pralkiBrzydki zapach z pralki jest z reguły wynikiem pozostałości wody i proszków oraz płynów po praniu po zgniciu tej cieczy. To wszystko jest dodatkowo mieszane z nieczystościami po wykonanym praniu. Gnicie wody w pralce odbywa się bardzo szybko poprzez zawarte w niej elementy organiczne a to stwarza bardzo intensywny smród.

Brzydki zapach z pralki wydobywa się głównie w przypadku dłuższej przerwy od ostatniego prania, gdy woda jest już zastała i odpowiednio skisła. Gdy pierze się często przepływ wody nie pozwala się tak zmieszanej wodzie zastać i zacząć gnić a tym samym śmierdzieć.

Rozwiązaniem nieprzyjemnego zapachu nawet w długiej perspektywie jest kilka domowych sposobów. Można do tego wykorzystać przede wszystkim kwasek cytrynowy – on jest najskuteczniejszy a także przynosi kilka dodatkowych pozytywnych elementów. Można także wykorzystać ocet lub sodę oczyszczoną – także się sprawdzają, choć mają mniejsze spektrum szybkości działania.

Oczyszczenie pralki z samego zapachu jest szybkie, ale warto przetrzymać w niej dłużej wybrany roztwór, aby dokładnie oczyścił ją także z szlamu, grzybów, kamienia wodnego i innych negatywnych elementów. Pralka w zasadzie wykona wszystko za nas, samodzielnie musimy przygotować tylko kwasek cytrynowy.

Na początku mamy do wyboru – albo rozrobić kwasek cytrynowy (około 80 – 100 – im więcej tym szybsze i mocniejsze działanie) w litrze ciepłej wody. Następnie roztwór ten można wlać do bębna pralki. Bez znaczenia czy ma wejście od przodu czy od góry. Litr wody z mocnym roztworem kwasku się zmieści bez wylewania. Należy zamknąć po wlaniu blokadę drzwi.

Kolejnym krokiem jest włączenie najbardziej ekonomicznego programu prania. Program nabierze wody i zacznie obracać bębnem, tym samym mieszając ciecz kwasku cytrynowego z wodą. Należy włączyć pauzą programu lub wyłączyć pralkę przed startem wirowania. Roztwór w pralce dobrze zostawić na około godzinę. W tym czasie będzie się wszystko oczyszczać.

Po czasie, który przeznaczyliśmy na oczyszczanie pralki przez roztwór należy włączyć konturowanie programu który zatrzymaliśmy. Pralka sama wypłucze roztwór i przepuści go przez odpływ jednocześnie go dodatkowo oczyszczając.

Jak widać sama pralka wykonuje za nas prace czyszczenia. Podczas obrotu bębna mieszana jest ciecz oraz powstają rozbryzgi wody, rzutujące roztwór kwasku na wszystkie części wewnętrzne pralki. Następnie podczas wirowania sama usunie to wszystko do odpływu.

Jak widać jest to bardzo prosta a zarazem bardzo skuteczna metoda. Nieprzyjemny i brzydki zapach z pralki zostanie usunięty na długi czas. Gdy zaczyna się on ponownie pojawiać można wykonać te same czynności. Z reguły jest to okres nawet kilku miesięcy.

Warto wiedzieć, że jeśli wyjeżdża się na długo to warto zrobić puste pranie. Wtedy pralka przepcha nadmiar pozostałości w swoich rurach i nie będzie efektu zastałej zgniłej wody. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

4 komentarze

  1. Drawski pisze:

    Coś w tym jest, po powrocie do domu z wycieczki jak zrobiłem paranie i pralka zaczęła wylewać wodę do brodzika smród był nie do wytrzymania. Przeraziłem się co tam się działo. I to nie smród jaki się rozwiewa ale taki ciężki zastygający. Wietrzenie domu było niezbędne. Na pewno tam pozostałości zakwitły i sfermentowały. Dobra metoda, będę o niej pamiętał zawsze aby ponownie mnie nie spotkała taka sytuacja.

  2. Kucharski Filip pisze:

    Faktycznie to działa. Było trochę nieprzyjemnego zapachu podczas prania i wylewania popłuczyn. Zaraz potem wrzuciłem wszystko jak zalecane w artykule. Z środka bębna pachnie teraz świeżością. Fajny i prosty a zarazem skuteczna metoda. Będę o niej pamiętał.

  3. kasia pisze:

    Te fotki zagrzybionych palców u stop przyprawiają mnie o wymioty, są wszędzie, nawet tam, gdzie są artykuły o tematyce kulinarnej. Tfu!!!! cos okropnego. Zniechęca to bardzo do czytania artykułu. Dla kogo te ohydne zdjęcia są przeznaczone do oglądania??? Nie chce nie wchodzę na stronę, ale nie w tym przypadku, tutaj przymus oglądania. Może powinny się znaleźć na jakiś stronach o chorobach? Na stronach specjalistycznych dla lekarzy, którzy to leczą!?

    1. To nie na naszej stronie. Chyba że zdjęcia są w reklamach, to wtedy są zupełnie niezależne od nas co tam się wyświetla. My sami nie mamy takich brzydkich fotek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *