Jak się pozbyć wilgoci z domu

Wilgoć w domu usuwanieWilgoć w domach jest częstym nieproszonym gościem, szczególnie w starym budownictwie lub z wadami konstrukcyjnymi. To jak się pozbyć wilgoci nie jest wcale takie proste do wykonania.

Jak się pozbyć wilgoci z domu – zaczniemy od najważniejszych powodów przez które zbiera się wilgoć. Jest to bardzo często zastałe powietrze nasiąknięte wilgocią która się osadzana na ścianach i sprzętach. Powietrze takie jest o tyle złe że od jego działania nasiąkają ściany i sprzęty które tak naprawdę przetrzymują wilgoć.

Aby pozbyć się wilgoci należy na początku wykonać porządne wietrzenie pomieszczeń w których ta wilgoć występuje. Najlepiej odciąć resztę pomieszczeń drzwiami od tego które wietrzymy.

Wietrzenie powinno być przygotowane jak się tylko da najmocniej czyli mocno otworzyć wszystkie okna w pomieszczeniu na nawet cały dzień czy kilka dni. Bardzo ważne w osuszaniu jest sama temperatura. Gdy już wywietrzymy pomieszczenia należy je mocno ogrzać.

Ogrzewanie powinno być nastawione maksymalnie jakie jesteśmy w stanie osiągnąć w danym pomieszczeniu. Nagrzewamy pomieszczenie a następnie wietrzymy je przez 20 minut ponownie nagrzewamy.

Często powodem wilgoci może być stan podłogi lub sufitu. W takich przypadkach osuszanie jest dość ciężką czynnością. Warto by się wtedy zastanowić nad uszczelnieniem. W danym pomieszczeniu gdzie panuje wilgoć istotne jest to aby znajdowało się tam jak najmniej sprzętów i mebli – to im pomieszczenie będzie bardziej puste skutkuje szybszym efektem osuszania.

W przypadku uszkodzonych elementów ścian oraz sufitu należy wykonać uszczelnienie warstwowe. Jednakże jest to dość kosztowna czynność.

Mury zbudowane na zasadzie elewacji piaskowo tynkowej w rzeczywistości bardzo mocno chłoną wodę. Osuszanie takiego muru jest trudne i bardzo powolne. Warto zbić takie tynki aby położyć gładź nieprzepuszczającą wilgoci. Jest to beton elastyczny wodoodporny, zabezpiecza on przed dostawaniem się wilgoci z zewnątrz do pomieszczenia.

W całym procesie pozbywania się wilgoci decydującą rolę odgrywa temperatura jaka panuje w pomieszczeniu – dlatego po raz kolejny powtarzam trzeba ją utrzymać na poziomie minimum 22 stopni w okresie pozbywania się wilgoci. Potem nie może spaść poniżej 19 stopni.

Pamiętajmy że aby dobrze zareagować trzeba znać przyczyny zawilgocenia, by przeciwdziałać. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.