Jak się szybko pozbyć zgagi

Zgaga leczenieZgaga jest to bardzo nieprzyjemne uczucie, które znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia lub sen nocą. Pozbycie się zgagi nie jest trudnym zadaniem, wystarczy tylko znać jej przyczyny oraz wiedzieć jak z nią walczyć.

Sposoby na zgagę – zacznijmy od wstępu od czego powstaje zgaga (dokładniej opisane w innym naszym artykule). Jest to zawsze przedostawanie się kwasu solnego z żołądka do przełyku. Następuje to na skutek osłabienia zwieracza w gardle który nie działa prawidłowo blokując wypływ podnoszących się kwasów trawiennych.

Sama zgaga nie jest niebezpieczna o ile nie trwa ona zbyt przewlekle i za wiele dni. Zgada jednorazowa może trwać kilka minut lub godzin – w innych przypadkach to zapowiedź czegoś poważniejszego i trzeba udać się do lekarza.

Sposoby na zgagę to oczywiście możliwość zastosowania leków z apteki. Są to typowe leki zobojętniające środowisko i uspokajające żołądek typu Ranigast. Są także inne tabletki – ich działanie jest skuteczne ale nie powinno się ich stosować dłużej niż maksymalnie kilka dni.

Zgagę można także leczyć domowymi sposobami, najlepiej zastosować do tego siemię lniane. Wystarczy je zalać ciepła wodą po wcześniejszym dokładnym zmieleniu. Chodzi o łatwiejsze ich przyswajanie przez organizm. Siemię lniane działa ochronnie na żołądek i neutralizuje nadmiar kwasów żołądkowych powodujących zgagę.

Można stosować także ślinę – ślina także ma odczyn zasadowy więc należy ją połykać a nie wypluwać. Podczas zgagi następuje większa produkcja śliny.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wypicie łyżeczki sody oczyszczonej rozrobionej w wodzie– naturalny najprostszy i najlepszy sposób na ten problem.

Warto wspomnieć o tym czego nie stosować gdy występuje zgaga. Mianowicie teoretycznie należy unikać picia mleka, one pomaga na chwilę ale potem doprowadza do większej produkcji kwasów żołądkowych. Nie należy żuć gum do żucia gdyż one mają podobny wpływ jak mleko. Choć samo mleko pomaga skutecznie bardzo wielu osobom. Unikać jedzenia tłustego i trudno strawnego. Zgagę można często przeczekać bez żadnych pomocy o ile nie jest zbyt agresywna.

O samej zgadze warto poczytać więcej gdyż to bardziej złożone zagadnienie. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jedna wypowiedź

  1. Anna Okiernicka pisze:

    To co napisaliście jest zdecydowanie najlepszym i najbardziej zdrowym rozwiązaniem problemu wystąpienia zgagi czy jak kto woli refluksu. Żadnych tam z apteki syfów i chemii tylko zwykła sodka i problem znika bardzo szybko już w kilka minut. Proponuje do ciepłej wody (szklanki) wsypać około pół łyżki sodki i rozmieszać a następnie wypić. Powinno pomóc w ciągu kilku minut już na dobre w tym czasie.

    Mleczko i ogólnie mleczne produktu mogą także to znacznie złagodzić ale nie są tak szybkie i tak skuteczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *