Jak się zdrowo odżywiać

Zdrowe odżywianieZdrowie jest ściśle powiązane z tym co się zjada. Od zdrowego odżywiania zależy zarówno odporność organizmu, samopoczucie jak i zachowanie odpowiedniej wagi ciała oraz zdrowie wewnętrzne całego organizmu.

Dobre i zdrowe odżywianie jest bardzo ważne na co dzień i zawsze warto o tym pamiętać.

Jak zdrowo się odżywiać – aby zdrowo jeść trzeba pamiętać też że nie tylko jedzenie ma wpływ na nasze zdrowie ale i to w jaki sposób jemy. Zacznijmy od tego jak powinno się jeść. Na początku zwrócić trzeba uwagę na pory posiłków.

Powinno się jeść zawsze o stałych porach i w ilościach takich, aby organizm z łatwością poradził sobie z trawieniem jedzenia. Najlepiej jeść częściej ale mniej, niż większe ilości a mniej razy dziennie. To ile zjadamy oraz w jakich odstępach czasu wpływa na naszą sylwetkę oraz przyswajalność pożywienia przez organizm.

W codziennej diecie bardzo ważne są surowe pokarmy. Chodzi o warzywa i owoce, to one pomagają trawić i zawierają w sobie pomocne składniki do trawienia (skoki trawienne). Przyjmuje się że surowe jedzenie powinno stanowić około 80% codziennej diety, mowa tutaj o warzywach i owocach. Bardzo istotna jest umiejętność łączenia składników jedzenia, w każdym obiedzie nie powinno zabraknąć surowego posiłku – przykładowo sałatki jako drugie danie lub element podstawowy.

Aby zdrowo się odżywiać trzeba planować swoje posiłki. Chodzi o dobre dobranie składników jedzenia, tak aby były zdrowe i pożywne. Sposoby podania różnych dań oraz to co uzupełnia cały posiłek ma istotne znaczenie w jego wartości dla zdrowia. Aby wiedzieć jak dobierać potrawy do siebie warto czytać książki o dietetyce. W zdrowym odżywianiu się kluczowe znaczenie ma odpowiedni dobór potraw, sposób ich podania oraz ilość i stałe godziny jedzenia.

Badania wykazują że sporadyczne spożywanie mięsa ma korzystny wpływ na organizm. Najbardziej wartościowe w codziennej diecie są surowe pokarmy w postaci wspomnianych warzyw i owoców, warto wybierać też razowe pieczywo w zamian za zwykły biały chleb. W produktach mącznych warto wybierać te które bazują na wysokiej jakościowo mące, wartościowej dla organizmu – choć ogólnie warto ograniczać także wszystko co ma mąkę.

Istotne jest picie dużo wody ale przed posiłkami i po nich ale nie w ich trakcie. Co najmniej 30 minut od posiłku. Bardzo ważne jest dokładne rozgryzanie tego co się je aby przyspieszyć i ulepszyć trawienie i wchłanianie – proces trawienia zaczyna się już w ustach. Ostatni posiłek jeść najpóźniej na 2 godziny przed snem.

Warto także starać się ograniczać tłuszcze – nie tyle ze względu na wygląd zewnętrzny i z obawy przed przytyciem co przez to, że zapychają one organizm od środka. Bardzo ważne jest zwracanie uwagi na wybieranie produktów naturalnego pochodzenia bez dodatków ulepszaczy i emulgatorów. Niezbędne jest więc czytanie składu produktów w sklepach zanim się coś wybierze.

Zdrowe odżywianie zawsze procentuje i warto się zainteresować tym tematem więcej. Zapraszamy do pozostałych artykułów.

Jeden komentarz

  1. Kamila Stryczkowska

    Niestety ale co raz jest trudniej. Kiedyś było łatwo kupić dobrej jakości jedzenie a teraz wszystko z chemią w środku. Nawet jak ma się własną ziemie i plony, to opady deszczu są szkodliwe. Praktycznie wszystko teraz jest takie, aby tylko ułatwiać ludziom chorowanie. Dopuszczane do użytkowania składniki całkowicie szkodliwe w różnych przetworzonych produktach a nawet surowych – pozostałości nawozów i środków ochrony roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.