Jak się zmotywować i sposoby motywacji

Rozwój motywacjiMotywacja jest bardzo ważna w życiu codziennym. To właśnie ona pobudza do wykonywania różnych zajęć, nawet tych mniej przyjemnych, ona prowadzi do samo rozwoju jak i jest niezbędna w życiu by osiągnąć jakiś sukces.

Bez tego czynnika psychologicznego praktycznie nie może być mowy o osiąganiu celów i spełnianiu materialnych marzeń.

Motywacja niestety jest jedną z dziedzin jakie często są zachwiane i osłabione przez różne czynniki. Aby ją powiększyć lub odnowić należy stosować kilka różnych działań i technik.

Jedną z najprostszych technik zwiększenia motywacji do działania jest pomyślenie o celach jakie się chce osiągnąć a jakie staną się nieuchwytne bez naszej ingerencji.

Trzeba zdać sobie sprawię, że nie osiągnie się tego co oczekuje na drodze biernej. Tylko własne działanie może doprowadzić do osiągnięcia celów. Warto to sobie przypominać i zawsze na uwadze mieć cel a nie problemy jakie się wiążą z jego osiągnięciem.

Drugi sposób to brak skupiania się na problemach, to one szczególnie osłabiają motywację. Należy skupić się jak wspomniano wyżej na celach i działaniu oraz nowych pomysłach na realizowanie celu ale nigdy na napataczających się problemach a tym bardziej na tych jakie mogą się przytrafić.

Następnie ważne jest porównanie siebie z innymi osobami jakie odniosły sukces. Ważne jest to aby nie porównywać siebie z tymi którym się nie udało – bo pojawi się usprawiedliwienie bierności ale tylko konkurować z osobami uważanymi za lepsze lub tych co odnieśli już sukces. Wtedy motywacja odżywa aby do nich dołączyć – warto więc równać do góry a nie co łatwiejsze ku dołowi.

Bardzo przydatne jest skupianie się na celu kluczowym – czy ma to być nowy dom, zdany egzamin, lepsza praca, nauczenie się czegoś nowego – wybrać sobie cel kluczowy i starać się go realizować w większym stopniu niż cele poboczne.

Najgorszym przeciwieństwem motywacji jest lenistwo – aby je zwalczyć konieczne jest samo zaparcie oraz mocny charakter i własna dyscyplina.

Te elementy także trzeba trenować a jeśli się będzie o to dbać na pewno osiągnie się zamierzone cele. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Jeden komentarz

  1. RomanKodzik pisze:

    Bardzo ale to bardzo pomocne moim zdaniem jest rozpisywanie swoich celów. Na kartce czy w aplikacji robi się plan co ma się zamiar wykonać.mi pomaga taka organizacja aby łatwiej to wykonać i znaleźć na to czas oraz chęć. Następnie wykonywanie tego co jest najważniejsze na początku a to co mniej istotne na ostatnim końcu listy. No i samodyscyplina, czyli brak spędzania czasu na rozpraszaczach społecznościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: