Jak spakować się na rejs morski? Lista rzeczy do zabrania

Co zabrać w rejsZ pewnością wycieczka statkiem to niezapomniane przeżycie. Możliwość poczucia wiatru we włosach, uczucie wolności i przede wszystkim odpoczynek od ludzi czy zgiełku miast.

Brzmi kusząco? Przed taką podróżą niezbędne jest jednak odpowiednie przygotowanie. Dobrze jest mieć gotową już listę i z nią udać się do sklepu żeglarskiego. Na miejscu wykwalifikowani doradcy chętnie pomogą Ci w wyborze odpowiedniego sprzętu.

W co najlepiej się spakować?

Wielu podróżników przyzwyczaiło się do walizek i dużych plecaków, które umożliwiają zabranie ze sobą sporej ilości bagażu. W przypadku rejsów na morzu jest jednak inaczej. Przede wszystkim trzeba zadbać, aby bagaż był poręczny i nie zajmował zbyt wiele miejsca, które na łodzi bywa czasami dość ograniczone. W takim przypadku walizka od razu odpada. Istnieje jednak inne rozwiązanie. Marynarze często decydują się na torbę podróżną, a najlepiej czują się z workiem żeglarskim przerzuconym przez ramię. Taki pakunek po opróżnieniu łatwo zwinąć, przez co praktycznie nie zajmuje miejsca.

Co trzeba ze sobą zabrać?

O czym nie można zapomnieć, wybierając się w rejs? To pytanie spędza z powiek sen nie tylko całkowitym laikom, ale też osobom, które wybierają się w taką podróż po raz kolejny. Nikt nie chce przecież zapomnieć o jakimś ważnym przedmiocie, który później mógłby się okazać niezbędny. Oto więc lista kilku rzeczy, które trzeba mieć ze sobą.

Przede wszystkim nie można zapomnieć o dokumentach. Wpływając na wody międzynarodowe lub odcinki mórz przynależne do innego kraju, trzeba mieć ze sobą aktualny paszport lub dowód osobisty. To tak, jakby wybrać się za granicę bez odpowiedniego dokumentu tożsamości. Podczas możliwej kontroli, jego brak mógłby okazać się niemałym problemem.

W razie nieszczęśliwych wypadków, jeśli tylko ma się wykupioną polisę ubezpieczeniową, należy ją również mieć przy sobie.

Nie sposób przewidzieć nieprzychylnych warunków pogodowych, które mogłyby naprawdę zepsuć całą wyprawę, w przypadku, gdy nie jest się na nie wcześniej przygotowanym. A na morzu zmiany pogodowe zajść mogą w ułamku chwili. Zawsze trzeba mieć przy sobie sprawdzoną, nieprzemakalną odzież. Świetnie sprawdzi się sztormiak, który łączy ze sobą kurtkę przeciwdeszczową oraz spodnie.

Pozostając jeszcze w tematyce odzieży, odpowiednie obuwie jest równie ważne. Musi być ono tak samo nieprzemakalne co reszta ubrań. Kalosze dobrze sprawdzą się w trakcie rejsów. Niektóre dodatkowo wyposażone są w specjalną podeszwę z lamelkami, która pozwala na zachowanie równowagi na ruchomym pokładzie.

Innymi ważnymi przedmiotami, o których należy pamiętać, jest osobisty zestaw higieniczny, na który składają się klapki, ręcznik oraz kosmetyczka z paroma niezbędnymi przyborami.

Przydatne mogą również okazać się takie drobiazgi jak okulary przeciwsłoneczne, czapka z daszkiem czy nawet balsam przeciw zbytniej opaleniźnie. W trakcie podróży może bowiem trafić się zarówno pogoda niekorzystna, jak i przepiękna. Szkoda byłoby z niej w pełni nie skorzystać.

Większość omówionych przedmiotów, jak i wiele innych, równie przydatnych znaleźć można w asortymencie sklepów żeglarskich. Warto też sprawdzić asortyment – sklep żeglarski. Chwyć więc swój worek żeglarki i w drogę! Przygoda czeka!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *