Jak suszyć mokre buty

Mokre butyCzęsto nasze buty są mokre zarówno przez warunki pogodowe, deszcz chlapę czy śnieg jak i czasami od naszego własnego potu. Suszenie butów powinno odbywać się na zasadach, gdy pozostawimy buty do wyschnięcia same sobie zawsze okaże się że są one ciasne i się skurczyły.

Kurczenie się butów po wyschnięciu najbardziej jest odczuwalne w przypadku butów skórzanych i skóropodobnych – skóra podczas wysychania kurczy się i ściąga dlatego sposób suszenia takich butów jest bardzo istotny.

Jak wysuszyć mokre buty – są na to dwa sposoby. Zaczynamy od tego że but nie może pozostać w stanie pustym gdy schnie. Gdy but nie ma wkładu jego przestrzeń środkowa może się zmniejszać. Wkład więc jest bardzo istotny w suszeniu butów.

To co włożymy do buta gdy będziemy go suszyć najlepiej gdy będzie także wspomagało suszenie. Najlepiej więc zastosować papier. Papier jaki wybierzemy do osuszania butów także nie może być pierwszym lepszym z brzegu.

Do suszenia butów najlepszym papierem jest papier szary lub każdy zwykły byle nie kolorowy. Papier nie powinien mieć w sobie wielu barwników aby nie przeniosła się barwa z papieru do wnętrza naszego buta. Gdy zastosujemy do suszenia kolorową gazetę często farby zostają rozpuszczone w wilgoci a potem nasz but podczas używania brudzi nasze skarpety i nogi.

Papier w bucie należy upchać na tyle mocno aby nasz but przypominał kształtem swoją normalna pozycję z naszą nogą. Takie coś zapobiegnie odkształcaniu się buta podczas wysychania oraz jego kurczeniu.

Buty można suszyć zarówno w temperaturze pokojowej jak i na kaloryferach. Jednakże w przypadku drugiego sposobu trzeba być świadomym że taki proces jest zbyt szybki. Buty które schną prędko mogą się ściągać pomimo wypełnienia gazetami.

Najlepsze efekty przynosi suszenie na naturalnym obeschnięciu buta z wkładem. W przypadku gdy potrzebujemy naszego obuwia szybko można stosować suszarki i w ostateczności kaloryfery.

Może pojawić się pytanie dlaczego suszarka jest lepsza od kaloryfera. Otóż suszarka osusza but opływowo to znaczy że ciepłe powietrze rozchodzi się równomiernie po całym bucie. Kaloryfery osuszają buty tylko od podstawy do wyższych części obuwia – dlatego ściąganie  i kurczenie jest większe.

Gazeta przyspiesza proces suszenia obuwia – aby to jeszcze przyspieszyć wystarczy co jakiś czas zmieniać wkład na suchy w naszym obuwiu. Takie suszenie zapewnia nam brak usterek w butach i ich dobry stan po osuszeniu. Zapraszamy do kolejnych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *