Jak zaszpachlować dziury i ubytki w ścianie

Jak zaszpachlować dziuryDziury zarówno w ścianach jak i suficie należy zawsze łatać. Załatanie dziur wiąże się z rozrobieniem odpowiedniej zaprawy, która nam to umożliwi. Mamy do wyboru różne rodzaje zapraw do łatania ubytków.  Są nimi przykładowo zaprawa gipsowa, zaprawa betonowa czy do małych ubytków gładź szpachlowa.

Wszystkie zaprawy wyrabia się na podobnych zasadach – ale mają one różne właściwości techniczne. To czym latamy jest uzależnione od tego do czego ma to służyć, i z jaką powierzchnią mamy do czynienia.

Jak rozrobić zaprawę do szpachlowania dziur – na początek  musimy posiadać trochę gipsu lub betonu w proszku lub gładzi szpachlowej. Następnie dolewamy do miarki sproszkowanego materiału wodę w takich ilościach, aby zaprawa była o gęstości gęstej śmietany – czyli lepka ale modalna i klejąca.

Stosowanie gipsu do łatania – jest to wyjście do ścian i sufitów które nie maja bardzo dużych ubytków. Gipsem nie łata się dużych braków szczególnie w ścianach nośnych. Dziury mogą mieć do 3 cm głębokości i raczej nie więcej niż do kilku cm szerokości. Płytka ale długa dziura może być nim zaszpachlowana lub mała i głębsza. Natomiast głęboka a zarazem duża – nie nadaje się do gipsu.

Gips jest bardzo szybko schnący ale i mało odporny na uszkodzenia. Gips ma dużą chłonność wody, więc nie szpachluje się nim przy ujęciach wody – może on także od niej rozmiękać. Gips jest doskonały do zaszpachlowania ścian oraz sufitów z małymi ubytkami oraz wyrównywania nierówności.

Gładź szpachlowa – jest bardzo zbliżona do gipsu. Z czego można nią łatać tylko bardzo małe dziury. Nie większe niż do głębokości centymetra oraz rozległości maksymalnie 3 cm. Gładź szpachlowa jest jest bardziej miękka i podatna na uszkodzenia niż gipsy.

Stosowania betonu – jest to bardzo mocna zaprawa, i należy się z nią obchodzić ostrożnie. Zaprawę betonową kładzie się zawsze szpachelką, tak aby nie dać jej nadmiaru i nie zrobić wypukłości bardzo trudnej potem do usunięcia.

Beton jest bardzo odporny na uszkodzenia ale schnie wolno do 24 godzin. Takie łatanie może być stosowane wszędzie – zarówno na dużych powierzchniach jak i tych małych.

Jak zaszpachlować i łatać dziury – nabieramy zawartości rozrobionej zaprawy na szpachelkę i dokładnie przejeżdżamy rozprowadzając jej zawartości na ubytek w ścianie czy suficie. Nadmiar zaprawy należy zdjąć aby powierzchnia pozostała gładka. Bardzo dobrze jest nabrać większą ilość zaprawy i przycisnąć ją szpachelką do dziury. Następnie pociągnąć, aby wepchać całość i rozsmarować w okolicy dziury.

Ważne aby wyrównać miejsce łatania szpachelką lub blachą i równo je zaszpachlować – aby nie było wypukłości czy zagłębienia.

Wszystko wykonujemy równymi ruchami z dociskiem zawartości szpachli do ściany. Następnie trzeba pozostawić powierzchnię, aby wyschła i to wszystko. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Jeden komentarz

  1. SyWirak pisze:

    Zawsze to robię gładzią tynkarska. rozrabiam gładź a następnie używam do tego kielni lub innego prostego czegoś packi itp. Ciągnie się taką nie za gęsta masę przez kielonkę i wszystko idealnie gładko wchodzi w otwory i spadki czy rowy ściany. Dawniej i być może obecnie także wiele osób robi bez sensu łatanie samych zagłębień miejscowo a najlepiej ten rejon potraktować gładzią i wtedy wszystko jest idealnie gładki i proste. Wykonania też bardzo szybkie i bez najmniejszych problemów nawet dla początkujących.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *