Jak szpachlować łączenia płyt gipsowo kartonowych GK
Wszystkie płyty gipsowo kartonowe czyli tak zwane GK oraz inne płyty należy ze sobą ładnie połączyć po przez zastosowanie odpowiednio nałożonej gładzi i innych elementów wzmacniających.
Całość polega na wyrównaniu ich powierzchni oraz zamaskowaniu ich poszczególnych elementów. Można to zrobić na różne sposoby, jednakże sprawdzonym i chyba najlepszym rozwiązaniem będzie te omówione w tym temacie oraz materiale filmowym.
Do wykonania tego zadania niezbędne będą: szpachelka oraz paca do gipsowania gładzi, mniejsze wiadro do rozrabiania wybranej masy szpachlowej, mniejszy oraz większy pędzel do gruntowania powierzchni. Także w przypadku narożników może się przydać poziomica, nożyce do blachy do cięcia narożników oraz nożyk z wymiennym ostrzem.
Natomiast niezbędnymi materiałami będą: grunt w płynie, wzmocniona masa szpachlowa stosowana na łączenia oraz gładź jaka może być gotowa do użycia w wiadrze lub do rozrobienia samodzielnie w proszku. Także przydadzą się narożniki aluminiowe jeśli będzie to na kątach oraz oczywiście siatka do łączenia.
Następnie na poczatku maskowania płyt GK (Gipsowo kartonowych) należy obciąć rogi na stykach dwóch płyt skosem tak aby powstało małe korytko – to wzmocni połączenie i zabezpieczy je przed pęknięciami. Nie musi być to wykonane równo – i tak wszystko ładnie zakryje gładź.
Wycięte korytka należy dobrze zagruntować płynem aby związany został pył a także warto zagruntować pozostałe łączenia płyt z ścianami i innymi elementami.
Następnie należy rozrobić gips. Należy zrobić tego mało, gdyż masa szybko zasycha, lepiej jest dorabiać co chwila nowe porcje niż rozrobić za dużo na raz. Na początku należy nałożyć masę na wszystkie łączenia a następnie wtopić siatkę w nałożoną masę gipsową. Po wtopieniu siatki należy ją zaciągnąć ponownie gipsem. Wszystkie połączenia robi się podobnie – ważne aby było równo.
Ubytki w powierzchni można zakleić masą gipsową lub klejem gipsowym. W przypadku szpar należy najpierw uzupełnić w całości łączenia gipsem i wyrównać a następnie dać siatkę i ponownie wyrównać.
Przy narożnikach ściennych należy nałożyć gips na całej długości rogu a następnie przyłożyć kupiony prosty narożnik dobrze dociskając a następnie zakrywa się go gipsem. Analogicznie wykonuje się tak samo wszystkie ściany. Robiąc tą czynność warto zacząć od sufitów a dopiero potem ścian.
Końcowym etapem jest nałożenie na wszystkie elementy gładzi aby wyrównała całość powierzchni. Gładź gdy wyschnie można jeszcze szlifować aby wyrównać jej powierzchnię. Po zaschnięci całość można pomalować na dowolny kolor i praca skończona. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.
Ja zawsze daję siatkę na łączeniach a potem to zakrywam gipsem. Siatka zapobiega temu aby nie było pęknięcia na łączeniach w przypadku pracy tych płyt. To chyba najlepsze rozwiązanie, choć niektórzy korzystają też z sensownego łączenia nakładek. Każdy sposób jest dobry o ile się sprawdza.