Jak szyć na maszynie do szycia

Szycie na maszynieSzycie na maszynie wcale nie jest takie trudne jak może się wydawać na samym początku. Aby dobrze coś uszyć zazwyczaj wystarczy trochę o tym wiedzy, oraz dużo ćwiczeń – które dadzą wprawę.

Szycie na maszynie wymaga skupienia ale nie będzie wymagało jakiś specjalnych umiejętności – wystarczą ćwiczenia i trochę wiedzy oraz w szczególności chęć do rozwoju w tej dziedzinie wraz ze stałym poszerzanie własnej wprawy.

Jak szyć na maszynie – zacznijmy od tego, że w maszynie jest wiele przełączników i możliwości ustawień. Każdy materiał szyje się inaczej. Dobrze jest przed zaczęciem zapoznać się z działaniem maszyny i tym do czego służą jej przełączniki i pokrętła.

Zazwyczaj takie informacje znajdziemy w instrukcji obsługi samego urządzenia lub jeśli nie ma instrukcji warto takiej poszukać w internecie. Warto wspomnieć, że wszystkie maszyny do szycia obsługuje się prawie identycznie – dlatego instrukcja może być od każdej innej, która jest podobna.

W szyciu liczy się to, aby dobrze ustawić przelot nici na szpuli, zarówno w bębenku do igły jak i na szpilce na górze urządzenia. Gdy nić jest prawidłowo zamontowana, należy prawidłowo ustawić jej naciąg – naciąg jest bardzo ważny, aby się ona nie plątała podczas używania jak i nie były ściegi zbyt luźne oraz by sama nić się też nie zrywała.

Poza samym naprężeniem nici, ważne też jest dobranie odpowiedniego docisku stopki maszyny oraz rodzaj ściegu. Każdy materiał szyje się inaczej, trzeba pamiętać też, że do materiałów dobiera się także igły.

Igły różnią się swoją grubością, im twardszy materiał tym mocniejszej igły potrzebujemy. Szycie na maszynie wymaga wyczucia, nie robi się tego jednostajnie bo trzeba sprawdzać jak wychodzą ściegi od spodu materiału co jakiś czas.

Z czasem gdy nabierze się wprawy, będzie się wykonywało pracę bardzo szybko i praktycznie machinalnie. Najważniejsze jest to, aby zapoznać się z funkcjami własnej maszyny do szycia i tym jak dopierać jej ustawienia do danych materiałów. Takie dane będą w dowolnej instrukcji obsługi i często są też naniesione na samych urządzeniach w postaci obrazków.

Warto na początku poćwiczyć działanie i jej ustawienia na materiałach do wyrzucenia. Uczyć się powinno przed zaczęciem szycia na czymś dla nas wartościowym. Nauka ta jest dość szybka, wymaga tylko trochę praktyki i pomysłowości. Zapraszamy do przeczytania pozostałych artykułów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *