Jak tanio złożyć dobrą rakietkę do Tenisa Stołowego

Rakietka tenis stołowyAby grać dobrze w tenisa stołowego należy mieć dostatecznie dobry sprzęt, jaki pozwoli rozwinąć umiejętności oraz da możliwości do złożonych akcji gry.

Zawodnicy z najwyższych lig często grają bardzo drogimi sprzętami wartymi bardzo duże pieniądze – nie należy jednak się sugerować tym, że im coś jest droższe tym będzie nieporównywalnie lepsze.

Za niewielkie pieniądze można złożyć bardzo dobrą rakietkę do tenisa stołowego. Warto zaznaczyć, że między bardzo drogą rakietą a całkiem niedrogą istnieje wcale nieduża różnica – jednak dla graczy na bardzo wysokim poziomie nawet drobne niuanse techniczne mają znaczenie – gdy chodzi o wyniki, gdy gra jest także ich pracą.

Tanią rakietką można jednak grać bardzo dobrze i na poziomie bardzo wysokim – a na pewno nawet wielokrotnie lepiej niż gotowym zestawem. Należy zaznaczyć, że rakietka jaką złożymy samemu będzie miała znacznie większe czucie (kontrolę) oraz na pewno nawet do kilku razy większą rotację a także jeśli wybierzmy odpowiednie gumy – nieporównywalnie większą szybkość.

Jak złożyć tani i bardzo dobry zestaw rakietki do tenisa stołowego

Na początku zwrócimy uwagę na deskę. Do wyboru mamy deski różnych producentów oraz możliwe deski do wykorzystania z gotowych rakietek, gdy pozbawimy je już okładzin. Deski z gotowców mogą nie mieć tak dobrego czucia i parametrów szybkościowych oraz elastyczności. Jeśli mieliśmy dobrą rakietkę z gotowców to można wykorzystać ostatecznie ich deskę do złożenia zestawu. To dodatkowo znacznie pomniejszy koszta złożenia własnego zestawu.

Dobre deski z gotowców powinny być określone z jakiego drzewa są zbudowane oraz być starannie wykonane – przykładem stosunkowo dobrych desek z gotowców są modele Atemi od 1000 w górę. Należy odkleić od nich okładziny i przygotować je na naklejenie własnych gum.

Dobre tanie deski do tenisa stołowego już profesjonalne to przykładowo Jola Falcom Fast Plus – warto wyszukać taką, jaka nam najbardziej opowiada. Im szybsza tym lepsza do ataku ale z utratą czucia – mimo wszystko najpopularniejsze deski są ofensywne. Deskę można kupić nową lub używaną o ile jest w stanie bardzo dobrym bez wybicia i uszkodzeń. Deska jest ważna, ale znacznie mniej wpływa na jakość gry niż same okładziny.

Pamiętać należy aby unikać desek używanych – często są one wybite lub mają uszkodzenia rdzenia lub nawet podklejania pęknięć. Lepiej kupić deskę nową nawet trochę droższą, niż po teoretycznie okazyjnej cenie używaną – bo może być naprawiana po uszkodzeniach jakie nie będą widoczne gołym okiem.

Jeśli mamy deskę to teraz należy wybrać dobre okładziny, jakie będą dopiero zauważanie zmieniały jakość gry. Przykładowymi bardzo dobrymi zestawami w niskich cenach są różne modele okładzin Friendship jak i Corbor – okładziny można znacznie taniej kupić z przesyłką za granicą. Nawet 4x taniej można kupić okładziny na chińskich aukcjach takich jak Aliexpres niż w Polskich sklepach.

Jeśli na początku ma się problemy z odbieraniem rotacji przecinków lub wykonuje jeszcze niedoskonałe zagrania to zdecydowanie warto wybrać czopy krótkie. Taki typ okładziny pomoże mniej tracić punktów na wymianach i odbiorach serwisów oraz będzie miał podobne osiągi co okładziny gładkie.

Okładziny które napisaliśmy są naprawdę bardzo dobre względem jakości i ceny. Jeśli je nakleimy na dowolną deskę od razu zobaczymy różnice w możliwościach gry. Ważne – aby okładzina miała dobrą rotację i szybkość dla większości zawodników a te spełniają to zdecydowanie kilka razy lepiej niż dowolne gotowe zestawy w dowolnych cenach.

Okładziny należy przykleić odpowiednim klejem – nadaje się do tego klej kauczukowy. Można wybrać także najtańszy klej w tubce – taki jak Dragon klej kauczukowy lub klej do butów i gumy typu butapren – choć ważne aby nie miał w sobie polimerów. Pamiętać należy, że najlepsze są kleje kauczukowe a przynajmniej najbezpieczniejsze dla deski i podkładu okładzin w przeciwieństwie do klejów wodnych. Jedna tubka 50 gramowa (ml) wystarczy na przyklejenie około 6 okładzin.

Tak złożony zestaw będzie nieporównywalnie lepszy niż dowolna gotowa rakietka w dowolnej cenie. To nic trudnego a jakość gry i możliwości zagrań są nieporównywalnie lepsze, dlatego nie warto czekać i jak najszybciej złożyć własny sprzęt do tenisa stołowego. Zapraszamy do kolejnych tematów w serwisie.

7 komentarzy

 1. Banis pisze:

  Trzeba przyznać że jako wieloletni zawodnik 2 ligi bym dokładnie napisał to co w tym artykule. Dobre podsumowanie tematu i wnioski. Warto na początku brać zawsze używane i je wypróbować a potem ewentualnie nowe. W2 lidze tenisa stołowego bardzo wiele osób gra używanymi bo po co przepłacać jak są na przykład w stanie bardzo dobrym jakieś dobre okładziny o dobrych interesujących parametrach.

 2. Spadzisz pisze:

  Także na początku wykorzystałem deskę z gotowca a potem dopiero z czasem wymieniłem na inną. Doskonale powiedziane że nawet najdroższa gotowa nigdy nie dorówna w osiągach tej jakiej się składa ani prędkością ani rotacją. A doskonałą można złożyć do 100 zł bez problemu dla każdego. Dobry tekst i takie właśnie sa potrzebne aby uświadomić w tym ludzi.

 3. TamaA pisze:

  Facet z filmu jest genialny, jedyny który dokładnie mówi o zagadnieniach z tenisa stołowego i widać, że totalny pasjonat sportu. Też tak słyszałem że gotowiec decha może być i ważniejsze są okładziny jak się ładnie je spasuje ze stylem gry.

 4. Czeladź Robert pisze:

  Dobra rakietka w niskiej cenie, no jasne i to bez problemu. Prawie każda składana ma lepsze parametry niż byle jakie gotowce, nawet tych znanych firm. Tylko fakt trzeba dopasować sprzęt do własnego stylu grania atak czy obrona, rotacja czy zbicia, oraz szybkość jaką ma zamiar się uzyskać na danym sprzęcie. Wiele osób ma źle spasowane elementy przez co ma problemy z grą tylko z tego powodu.

 5. Zawodnik pisze:

  Bardzo dobry artykuł i sama prawda. Kiedyś też grałem rakietkami gotowymi w tenisa stołowego. Potem wiele osób mi radziło aby coś sobie złożyć co można nazwać po każdym elemencie. Gra zupełnie na innym poziomie, a cenowo wychodzi nawet taniej niż gotowiec. Za 80 zł już można skręcić genialny nowy zestaw do jakiego nawet się nie zbliżą jakością te całe gotowe rakietki. Święta prawda to co piszecie.

 6. kiedy to było pisane…?! no chyba nie przed wojną

  1. Artykuły są pisane zawsze w tym samym czasie, co filmy dołączone do tematów. W tym temacie jednak nic się nie zmienia ani wtedy ani dziś. Ta wiedzą jak tanio złożyć rakietkę do tenisa stołowego jest stale aktualne. Pewnie będzie jeszcze przez wiele kolejnych lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *