Jak trenować i grać w tenisa stołowego

Nauka tenis stołowyTenis stołowy jest grą w której wygrywa doświadczenie oraz wyobraźnia gracza. Im dana osoba więcej gra w ping ponga tym lepiej jej to idzie i wyrabia sobie coraz to nowsze zagrywki. W tenisie stołowym jednak nie tylko doświadczenie ma znaczenie.

Bardzo ważne elementy w tej grze to także: Refleks, Spokój, Pomysłowość, Szybkość, Zdecydowanie oraz przebiegłość. Osoba z natury nie potrafiąca podjąć szybko decyzji lub wykonać coś pod impulsem nigdy nie będzie dobrze grała w tenisa stołowego.

W tym artykule opisze prostą naukę jak zwiększyć własny refleks, doświadczenie, pomysłowość oraz szybkość. Wszystkie te wymienione cechy rozwija kilka prostych ćwiczeń jakie można wykonywać na dowolnym stole do tenisa stołowego. Do ćwiczeń potrzebujemy jednak pomocnika na podobnym poziomie gry jak my sami.

Trening gry w pingponga wyrabianie umiejętności w tenisie

1. Pierwszym ćwiczeniem jest gra z partnerem tylko i wyłącznie na ukos stołu stosując tylko i wyłącznie jedno uderzenie w każdej próbie. Tenis stołowy to gra doświadczenia a to pomoże nam w zrobieniu naszego uderzenia jeszcze doskonalszym. Rozstawienie wygląda następująco.

Oboje znajdujemy się tylko i wyłącznie na rogach stołu po przeciwnych jego stronach. Piłki odbijamy albo forhendem w danej próbie albo bekhendem ale nigdy na przemian zawsze wybieramy tylko jedno uderzenie z tych dwóch. Piłkę kierujemy tylko i wyłącznie do naszego gracza i jego róg wybranym uderzeniem.

Tak gramy i staramy się to wykonywać szybko oraz nisko. Przy tym odbijaniu nie podkręcamy piłki inaczej niż Topspin czyli rotacja wkręcająca w stół.

Następnie zmieniamy połowy stołu i ćwiczymy tak samo to drugie uderzenie na tej samej zasadzie. Ta zabawa daje bardzo dużo w normalnej grzej jaką będziemy prowadzili.

2. Trening kolejny polega na ścinaniu piłki w rotacji. Samo ścięcie piłki jest proste bo zazwyczaj ścinamy z rotacją wkręcającą w stół aby trafić. Tutaj pouczymy się ścinania piłki z dodatkiem rotacji bocznej które bardzo trudno odebrać. Mianowicie nasz kolega powinien nam narzucać piłki ręką tak jak by serwował lub odbijać je do nas rakietką.

My staramy się piłki uderzyć nie z ruchem ciągnącym ją do góry lecz łukiem zaczynając od jej dowolnego boku przy dowolnym uderzeniu. Otarcie piłki powinno być rozpoczęte łukiem od górnego boku. Na początku nie będzie pewnie wychodziło i często piłka wyląduje abo w siatce albo za stołem.

Ćwiczenie to ma nauczyć nas tego aby lądowała ona na stole po stronie przeciwnika z maksymalną rotacją boczną – przez co przeciwnik odbije ją przeważnie za bok stołu.

3. Ćwiczenie długich piłek – po prostu stoimy daleko od stołu i odbijamy do siebie tylko z wkrętem w stół tak aby piłka zawsze spadała daleko po odbiciu od blatu za stołem. Ćwiczenie polega na celności piłki oraz jej opanowaniu. Tak naprawdę jest to najtrudniejsze ćwiczenie.

W graniu raz na tydzień będziesz mógł stać od stołu o dobre 7 metrów i kierować piłki do blatu przeciwnika lekko tylko przechodzące nad siatką stołu. Nie tylko to pomaga w grze na odległość ale i szybkiej reakcji oraz mocy podkręcania – gdyż im dalej stoimy od stoły tym mocniej musimy wkręcać piłkę jeśli ma lecieć nisko i szybko oraz celnie.

Należy pamiętać że warto wymyślać samemu ćwiczenia – szczególnie na te strony z którymi mamy najwierniejszy problem. Wiele osób ma problem z odbiorem ścinanej piłki – więc kolega niech nam ją ścina z podrzutu a mu tak rozpędzoną piłkę starajmy się odebrać i pokierować na pole stołu przeciwnika.

To tyle ale wystarczy to do znacznego podciągnięcia gry – szczególnie ważny jest pkt 1. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *