Jak ubrać się do lasu

Ubranie do lasuNa pewno każdy słyszał że ludzie są tylko gośćmi w lesie i należy się tam zachowywać cicho, w tym jest dużo racji i warto o tym pamiętać. W tym temacie o tym co jest praktycznym poradnikiem przed wejściem do lasu.

Otóż już w domu należy wiedzieć do jakiego lasu się wybieramy. Las lasowi jest nie równy i nie chodzi tutaj tylko o jego wielkość ale przede wszystkim o rodzaj drzew i ściółki leśnej. Pewnie większość osób myśli co tam do każdego lasu wejdę tak samo i wyjdę jak weszłam.

Tak może się jednak nie stać – bo poranimy nogi, obsiądą nas kleszcze, zaatakują na meszki i mrówki i wyjdziemy w łachmanach oraz cali brudni – a może na domiar złego jeszcze spalimy ten las przez własną nieodpowiedzialność. Takim wstępem przejdźmy do części praktycznej.

Zacznijmy od ubrania do lasu –  jeżeli idziemy do lasu liściastego ubiór powinien być bardziej kompletny. Szczególnie chodzi tutaj o długie rękawy i nogawki z powodu kleszczy i innych pajęczaków. W tego typu lasach zazwyczaj ściółka leśna jest głęboka, z krzakami więc także strój chroni nas od uszkodzeń mechanicznych. Buty powinny być kryty a nie sandały z przyczyn tych samych co wcześniej.

Tkaniny ubrań najlepiej grubsze i mocniejsze na dolnej części ciała a dowolna na górze. Ciuchy raczej takie na których nie będzie widać otarć o drzewa czyli ciemnawe  – czapka na głowę konieczna, może być z daszkiem.

W lesie iglastym nie ma praktycznie ściółki złożonej z krzaków i porostów więc można poruszać się znacznie swobodniej, najlepsze jednak jest to, że w tego typu lesie raczej nie złapie się kleszczy, gdyż kleszcze znajdują się tylko na trawach i drzewach liściastych. Szczególnie należy unikać zbliżania się do gęstych traw i takich drzew jak leszczyna i dziki bez – to główne siedliska kleszczy.

Do lasu warto wziąć z sobą sprej na owady. W lasach liściastych czyli takich gdzie lubimy chodzić na grzyby znajduje się najwięcej krwiożerczych meszków i komarów. Muszki te razem z komarzycami nie dadzą nam spokoju bez tego preparatu. Jedna puszka takiego spreju to mały wydatek a starcza nawet wiele czasu.

W lesie nie należy krzyczeć i się nawoływać, zwierzęta które tam żyją nie są do tego przyzwyczajone i tym sposobem je spłoszymy. Jak już mamy coś do picia a szczególnie w szklanych butelkach zawsze należy zabierać to z sobą, gdyż szkło po tym jak wpadnie na nie promienie słoneczne możne zapalić suche trawy i ściółkę.

Co do innych rzeczy czyli śmieciach to rzecz oczywista że także zabieramy je z sobą do domu lub najbliższego kosza – chyba nikt nie chce za kilka lat by wszędzie były śmieci gdzie teraz widać naturę.

Jeszcze istotna sprawa gdy las jest suchy a pogoda od kilku dni jest ciepła nie należy palić ognisk w lasach – szczególnie tam gdzie są w pobliży duże trawy i lasy iglaste. Las iglasty potrafi się spalić cały od jednej iskry, gdyż drzewa są z żywicą a same igły są nią mocno nasączone.

Najlepiej jak las będziemy traktowali jak własny dom, czyli z szacunkiem a w nim cicho i nie będziemy tam śmiecili. Zapraszamy do następnych artykułów.

Jak przydatny jest artykuł?

Średnia ocen 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten temat jeszcze nie ma oceny.

Dziękujemy, że uznałeś artykuł za przydatny.

Zobacz nasze media społecznościowe!

Przykro nam, że artykuł nie był dla Ciebie przydatny!

Postaramy się go poprawić w ciągu 7 dni.

Powiedz nam, jak możemy ulepszyć ten artykuł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Rodzaj subskrypcji: