Jak uratować zalany i mokry telefon

Mokry smartfonCzasami może się tak zdarzyć że telefon przypadkowo wpadnie do jakiejś wody czy zostanie zalany, nawet w ubraniach podczas dużego deszczu. Aby uratować to urządzenie trzeba szybko postępować według prostych wskazówek – inaczej może on przestać działać całkowicie lub w dużej mierze.

Aby uratować zalany telefon na początku należy odłączyć jego źródło zasilania czyli wyjąć baterię. Także powinno się wyjąć kartę sim oraz karty pamięci. Wszystko co się tylko da należy bardzo dokładnie wytrzeć, aby nie miało już na sobie wilgoci.

Zaleca się także lekkie potrząsanie zalanym telefonem aby jak najwięcej wody wydostało się na zewnątrz gdzie znacznie łatwiej można to wytrzeć lub samo wyparuje pod wpływem ciepła.

Jeśli telefon należy do tych droższych to także warto pomyśleć o zaniesieniu go do serwisu gdzie rozbiorą go znacznie lepiej na części do wysuszenia. Serwisy są już w tym doświadczone bo jak twierdzą najwięcej telefonów ląduje niestety w toaletach – wypadają przypadkowo użytkownikom gdy się nimi bawią w WC.

Jeśli nie chcemy oddać telefonu do serwisu to należy pozwolić mu wyschnąć samodzielnie – najlepiej w ciepłym ale nie gorącym a suchym miejscu. W czasie samoczynnego wysychania nie powinno się go włączać gdyż bardzo łatwo wtedy go uszkodzić. Schnięcie może trwać nawet do 3 dni jeśli telefon jest mocno zabudowany – więc trzeba się szykować na taki długi czas bez teflonu.

Można także zalany telefon przetrzeć spirytusem jaki działa przeciw korozji i nie wystąpią problemy z układami scalonymi. Także sam spirytus szybko odparuje z urządzenia, więc nie będzie stanowił problemu. Po wyschnięciu i podczas pierwszego udanego włączenia warto zgrać kopie bezpieczeństwa ważnych plików aby nie utracić ich w przyszłości.

Jeśli nie widać problemów w telefonie i z działaniem jego funkcji oraz podzespołów udało się go w pełni uratować samodzielnie. Jeśli ktoś może coś jeszcze doradzić to warto o tym napisać w komentarzu. Zapraszamy do kolejnych tematów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *